Jest projekt rozporządzenia ws. Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego

Autor: oprac. JJ • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia21 stycznia 2022 18:00

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Zmiany dotyczą wynagrodzenia członków zespołów egzaminacyjnych i komisji egzaminacyjnych LEK i LDEK.

Jest projekt rozporządzenia ws. Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego
Członkowie komisji oraz egzaminatorzy LEK i LDEK dostaną o 50 zł brutto więcej. Fot. Shutterstock
  • Członkowie zespołów egzaminacyjnych oraz komisji egzaminacyjnej LEK i LDEK otrzymują wynagrodzenie 250 zł brutto. Przysługuje im również zwolnienie od pracy bez prawa zachowania prawa do wynagrodzenia w swoim miejscu pracy
  • Wysokości wynagrodzenia (200 zł netto) za zaangażowanie się w LEK i LDEK powodują coraz większe kłopoty z naborem chętnych do przeprowadzenia egzaminów państwowych
  • Projekt rozporządzenia przewiduje zwiększenie kwoty wynagrodzenia zarówno członków komisji egzaminacyjnej jak i zespołu egzaminacyjnego o 50 zł brutto do kwoty 300 zł brutto

250 zł brutto dla członka zespołu egzaminacyjnego to za mało

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) określa kwotę 250 zł brutto wynagrodzenia członka Zespołu Egzaminacyjnego oraz członka komisji za udział w pracach tego zespołu albo komisji.

Zgodnie zapisami ustawy, członkom zespołów oraz komisji przysługuje zwolnienie od pracy w dniu wykonywania czynności zespołu albo komisji bez zachowania prawa do wynagrodzenia w przypadku organizowania LEK albo LDEK w dniu roboczym.

W rzeczywistości członek Zespołu lub komisji otrzymuje wynagrodzenie ok. 200 zł netto, co powoduje brak chętnych do pracy związanej z przeprowadzaniem tych egzaminów państwowych dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Będzie więcej, ale czy wystarczająco?

Z uwagi na znowelizowane przepisy ustawy, czytamy w OSR projektu rozporządzenia, które dopuszczają możliwość przystąpienia do egzaminów również studentów ostatniego roku studiów lekarskich i lekarsko-dentystycznych nastąpiło dwukrotne zwiększenie przystępujących do egzaminu, co dodatkowo obciąża pracę członków zespołów i komisji. To powoduje coraz większe trudności w pozyskaniu osób do przeprowadzenia egzaminów państwowych.

Projekt rozporządzenia przewiduje zwiększenie kwoty wynagrodzenia zarówno członków komisji egzaminacyjnej jak i zespołu egzaminacyjnego o 50 zł brutto do kwoty 300 zł brutto.

„Przewiduje się, że efektem podwyższenia wynagrodzenia będzie zmniejszenie problemów Centrum Egzaminów Medycznych w pozyskaniu osób do pracy przy przeprowadzaniu egzaminów państwowych, jakimi są LEK i LDEK" - napisano w uzasadnieniu.

"Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lutego 2022 r., z uwagi na to, że pierwszy egzamin w 2022 r. wyznaczony został na 2 lutego. Powyższe umożliwi zwiększenie wynagrodzenia członkom Zespołu i komisji w najbliższej wiosennej sesji egzaminacyjnej LEK i LDEK” - czytamy w OSR projektu.

Zwiększone wydatki w projektowanym rozporządzeniu, wysokości 54.700 zł rocznie, zostaną pokryte w ramach środków posiadanych przez Centrum Egzaminów Medycznych w planie finansowym, zarówno w 2022 roku, jak i w latach kolejnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum