Jeffrey C. Hall: noblista, który jeździ Harleyem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2017 21:16

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Jeffrey C. Hall jest pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji i zgłębia historię amerykańskiej wojnę secesyjnej.

Jeffrey C. Hall: noblista, który jeździ Harleyem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urodził się w 1945 r. w Brooklynie w Nowym Jorku. Jego ojciec był dziennikarzem Associated Press i przekonywał go do dziennikarstwa newsowego. Jeffrey'a bardziej jednak pociągała medycyna. Podczas studiów porzucił ją jednak, by ostatecznie zająć się biologią.

Badaniami nad muszkami owocowymi zafascynował się jeszcze podczas studiów w laboratorium Philipa Ivesa w Amherst College, gdzie studiował. Potem kontynuował je zarówno podczas prac nad doktoratem, jaki po jego uzyskaniu. Profesorem biologii został w 1974 r. na Uniwersytecie Brandeis w stanie Massachusetts.

Hall powiedział, że jako naukowiec pokochał muszki owocowe, ponieważ mają one skomplikowany i fascynujący organizm.

Początkowo jego prace nad genetycznymi mechanizmami rytmów biologicznych nie znajdowały uznania wśród ówczesnych chronobiologów. Wtedy jedynym naukowcem, który zmierzał w tym samym kierunku, był Michael W. Young - ten sam, którego Komitet Noblowski również wyróżnił tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny (trzecim badaczem, który ją otrzymał, jest Michael Rosbash).

W 2003 r. otrzymał medal Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, a w tym samym roku został członkiem Narodowej Akademii Nauk (NAS).

Tegoroczny Noblista pracuje ostatnio na University of Maine. Od wielu lat zgłębia Wojnę Secesyjną Stanów Zjednoczonych, szczególnie najkrwawszą bitwę, do jakiej doszło w lipcu 1863 r. pod Gettysburgiem w stanie Pensylwania. Hall jest też pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum