Jaskra zagraża również młodym

Autor: AS/Rynek Zdrowia • • 09 października 2008 14:29

Dziś, w Łodzi, będą dyskutować na VI Sympozjum Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

– Tematyką wiodącą VI SSJ PTO będzie współczesna problematyka jaskry młodzieńczej jak również nowe trendy w diagnostyce, zachowawczym i operacyjnym leczeniu jaskry – powiedział prof. Janusz Czajkowski z Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Na jaskrę cierpi 67 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych. W Polsce ok. 700 000 osób choruje na jaskrę. Leczy się zaledwie 0,16 proc.  Jaskra niestety dotyczy ludzi w każdym wieku - zdarza się u dzieci, młodzieży, u ludzi w średnim wieku, ale najbardziej dramatyczne jej odmiany występują u ludzi po 50. roku życia, ponieważ na jej rozwój mają wówczas wpływ również inne schorzenia utrudniające leczenie.

Jaskra – to trudna choroba chociażby z tego powodu, że bardzo długo pozostaje w utajeniu, rozwija się bezobjawowo i ujawnia się gwałtownie w postaci nieodwracalnej utraty widzenia. Najpierw ulegają uszkodzeniu włókna odpowiedzialne za widzenie obwodowe, później centralne. Początkowo więc można nawet nie zauważyć częściowej utraty widzenia.

Specjaliści podejrzewają, że kilka zespołów cech powoduje bardzo duże zagrożenie rozwinięcia się jaskry. Najważniejszy spośród nich jest czynnik dziedziczenia, który zawsze był uważany za podstawowy. Wszyscy ci, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70 proc. są zagrożeni tą chorobą.

Leczenie jaskry zależy od rodzaju tej choroby. Aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego i uratować wzrok, konieczne jest najpierw obniżenie ciśnienia i powstrzymanie procesu niszczenia nerwu wzrokowego. Ciśnienie w oku wzrasta, gdy są zatkane otworki powodujące odprowadzenie płynu krążącego w oku. Czasem w ostrym napadzie podwyższonego ciśnienia może okazać się niezbędny zabieg chirurgiczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum