Izba Pielęgniarek i Położnych: opiekun medyczny nie będzie szkolił pielęgniarek
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych ostro zareagowała na zaproszenie pielęgniarek przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych do udziału w cyklu webinarów szkoleniowych dotyczących flebotomii. - Opieun medyczny nie będzie szkolił pielęgniarek - przekazała Izba w komunikacie.

- OSOM zaprosiło pielęgniarki na cykl szkoleń online dotyczących flebotomii, czyli pobierania krwi do badań
- Pobieranie krwi, to nowa umiejętność i kompetencja, którą uzyskują opiekunowie medyczni
- Zdaniem OSOM personel dotychczas wykonujący zadania z zakresu flebotomii, nie zawsze dysponuje niezbędnymi umiejętnościami
- Opiekunowie medyczni nie posiadają kompetencji do oceny pielęgniarek pod względem prawidłowości wykonywania pobierania krwi żylnej i innych badań laboratoryjnych - odpowiada NIPiP
- I wskazuje: pielęgniarki i położne będące samodzielnymi zawodami medycznymi nie powinny podlegać szkoleniom prowadzonym przez przedstawicieli zawodu, który z definicji jest zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki.
Pielęgniarki poczuły się urażone
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) odniosła się do zaproszenia pielęgniarek przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) na na cykl szkoleń online "Środy z Flebotomia".
Pielęgniarki zaprosił m.in. wiceprezes OSOM Krzysztof Tłoczek. - Wiemy, że personel dotychczas wykonujący zadania z zakresu flebotomii, nie zawsze dysponuje niezbędnymi umiejętnościami - wyjaśniał Rynkowi Zdrowia i podawał dane, z których wynikało, że pełna, wymagana wiedza na temat flebotomii nie jest powszechna wśród personelu medycznego pobierającego krew do badań.
Z odpowiedzi na zaproszenie jaką przygotowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wynika, że pielęgniarki poczuły się urażone.
Przedstawiciele OSOM na Facebooku, na profilu Stowarzyszenia napisali natomiast, że ostatni "webinar obejrzała duża grupa pielęgniarek i ratowników medycznych, co pokazuje jak bardzo potrzebna jest to inicjatywa".
Pielęgniarki: teza o deficytach naszej wiedzy to nadużycie
Pielęgniarki i położne będące samodzielnymi zawodami medycznymi w grupie specjalistów do spraw zdrowia nie powinny podlegać szkoleniom prowadzonym przez przedstawicieli zawodu opiekuna medycznego, który z definicji jest zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki - odpowiedziała izba w komunikacie zamieszczonym na stronie NIPiP.
Jak przekazała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarski samorząd uważa za głębokie nadużycie formułowanie tez związanych z deficytami wiedzy w zakresie pobierania badań diagnostycznych przez pielęgniarki i położne.
W ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych szkolenie, na które zaprasza je OSOM nie powinno być skierowane do pielęgniarek i położnych, z uwagi na ich kompetencje uzyskane w toku kształcenia zawodowego i kształcenia podyplomowego.
Jak zapewnia NIPiP dla pielęgniarek systematycznie są prowadzone kursy dokształcające w zakresie określonych procedur laboratoryjnych zapewniających utrzymanie jakości prowadzonych badań laboratoryjnych.
Opiekunowie "nie posiadają kompetencji do oceny pielęgniarek"
Wskazujemy, że opiekunowie medyczni, których zadaniem jest przede wszystkim wykonywanie czynności opiekuńczych, czyli podstawowej pielęgnacji pacjenta, nie posiadają kompetencji do oceny diagnostów laboratoryjnych, lekarzy, pielęgniarki pod względem prawidłowości wykonywania pobierania krwi żylnej i innych badań laboratoryjnych - ostro odpowiada opiekunom NIPiP.
Jak pisze NIPiP, osoby, które nigdy dotychczas nie wykonywały zabiegów medycznych z przerwaniem ciągłości tkanek wypowiadają się publicznie na temat prawidłowości ich wykonywania.
Według NIPiP kuriozalny jest fakt, iż to opiekunowie medyczni zwracają się do pielęgniarek, z zapytaniem, czy chcą lepiej pobierać krew, co sugeruje, że dotychczas wykonują to nieprawidłowo.
W obecnym stanie prawnym błędne jest nazwanie w komunikacie pobierania krwi żylnej i włośniczkowej flebotomią. Nie można rozpowszechniać błędnych informacji, że opiekun medyczny będzie miał określone umiejętności w zakresie flebotomii, ponieważ w Polsce nie występuje zawód technika flebotomisty - stwierdza też NIPiP w komunikacie.
Przypomnijmy, że OSOM na cykl webinarów "Środy z Flebotomią" zaprosił oprócz opiekunów medycznych także ratowników i pielęgniarki. Uzasadniając to zaproszenie OSOM przywołał badania, których wyniki sugerowały potrzebę uzupełniania wiedzy przez medyków w zakresie flebotomii, w tym przez pielęgniarki.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (16)