Inżynieria biomedyczna i sinologia - najczęściej wybierane studia w Krakowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2014 15:19

Sinologia, inżynieria biomedyczna, marketing i komunikacja rynkowa to - zgodnie z wynikami rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia - kierunki najczęściej wybierane w największych krakowskich uczelniach przez tegorocznych maturzystów.

Na UJ - jak poinformował PAP przedstawiciel uczelni Maciej Rogala - na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała 9046 miejsc, a liczba kandydatów wyniosła 27 tys. 288. W tym roku najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski - 1967, na prawo - 1961 osób, oraz na psychologię - 1196 osób.

Najtrudniej było się dostać na: sinologię (15,2 osoby na miejsce), kierunek lekarsko-dentystyczny (15,1 osoby na miejsce) oraz na japonistykę (12,3 osoby na miejsce).

"Liczba kandydatów na studia stacjonarne w stosunku do poprzedniego roku pozostała na podobnym poziomie. Na studia, na które liczba kandydatów jest mniejsza niż ustalony limit przyjęć, zostały uruchomione dodatkowe nabory" - podał przedstawiciel uczelni i dodał, że uczelnia obserwuje mniejsze niż w ubiegłym roku zainteresowanie studiami niestacjonarnymi.

Na studia stacjonarne I stopnia AGH przygotowała miejsca dla 6795 studentów. Kandydaci złożyli 12 tys. 714 podań.

Jak poinformował rzecznik AGH Bartosz Dembiński, maturzyści mogli aplikować na 57 kierunków studiów oferowanych przez 16 wydziałów. Wśród nich pojawiły się trzy nowości: elektronika (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), mikroelektronika w technice i medycynie (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz inżynieria ciepła (Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej).

W tym roku najpopularniejszymi kierunkami na AGH były: inżynieria biomedyczna (4,2 osoby na miejsce), budownictwo (4,1 osoby na miejsce), geodezja i kartografia (3,6 osoby na miejsce), inżynieria akustyczna (3,5 osoby na miejsce) oraz automatyka i robotyka (3,4 osoby na miejsce).

Jak podała rzecznik Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, na rok akademicki 2014/15 uczelnia przygotowała 3436 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów jest 25 kierunków studiów.

Największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, o jedno miejsce ubiegało się tu blisko 5,71 kandydatów. Informatyka była również w czołówce popularności na dwóch innych wydziałach PK, na których jest prowadzona. Na Wydziale Mechanicznym na jedno miejsce na informatykę stosowaną przypadło 4,55 kandydata, a na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na informatykę było 4 kandydatów na miejsce.

W czołówce zainteresowania kandydatów były też: inżynieria biomedyczna (5,1 osób na miejsce), architektura (4 osoby), gospodarka przestrzenna (3,89), biotechnologia (3,69), automatyka i robotyka (3,41), mechanika i budowa maszyn (3,38), transport (3,15, na Wydziale Inżynierii Lądowej).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum