Inauguracja roku akademickiego w SUM. Niedzielski: obecny rok jest rekordowy pod względem liczby studentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 października 2022 12:55

Na inauguracji roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach był obecny minister zdrowia Adam Niedzielski.

Inauguracja roku akademickiego w SUM. Niedzielski: obecny rok jest rekordowy pod względem liczby studentów
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
  • Obecny rok jest rekordowy pod względem liczby studentów uczelni medycznych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach
  • W minionym roku akademickim uczelnię opuściło 705 lekarzy 132 lekarzy dentystów, 357 pielęgniarek czy 209 położnych
  • SUM kształci obecnie ponad 10,3 tys. studentów i doktorantów na 18 kierunkach studiów

Inauguracja roku akademickiego

Minister przypomniał, że Śląski Uniwersytet Medyczny jest największą w Polsce uczelnią kształcącą medyków. W minionym roku akademickim mury tego uniwersytetu opuściło m.in. 705 lekarzy (w tym 81 studiujących w języku angielskim), 132 lekarzy dentystów, 357 pielęgniarek, 209 położnych i 136 farmaceutów.

- Jeszcze nie tak dawno mogliśmy mówić o pewnej zapaści pokoleniowej, jeżeli chodzi o lekarzy, o specjalistów, o pielęgniarki. Ten gwałtowny proces — przede wszystkim starzenia się kadry — wynikał z tego, że przez pewien czas kształcenie zostało zaniedbane. Teraz staramy się odrabiać to, zwiększając limity przyjęć na studia. Ten rok […] jest rokiem rekordowym, mamy największą liczbę studentów od końca wojny — mówił minister Niedzielski.

- To daje nam ogromną nadzieję, że inwestowanie na niespotykaną skalę — inwestowanie w ludzi […] i infrastrukturę — to są najlepiej wydawane środki, które zabezpieczają naszą przyszłość. Myślę, że wyzwaniem w dobie tego inwestowania jest przede wszystkim utrzymanie jakości — dodał minister zdrowia.

- Dbałość o jakość powinna być priorytet w naszym najbliższym roku działalności — podkreślił Niedzielski, przypominając, że trwają prace zarówno nad doskonaleniem standardów kształcenia jak i infrastruktury dydaktycznej.

- Budujemy infrastrukturę w postaci centrów symulacji medycznej, tak żeby kształcenie medyczne miało bardzo praktyczny wymiar — po to, żebyśmy byli przekonani, że student opuszczający mury na pewno jest przygotowany; być może nawet niepotrzebny jest mu staż przed specjalizacją, o którym też wiele dyskutujemy — powiedział minister.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach kształci obecnie ponad 10,3 tys. studentów i doktorantów na 18 kierunkach studiów. Posiada pięć wydziałów i jest podmiotem tworzącym pięciu szpitali klinicznych. Do tej pory dyplom uczelni otrzymało ok. 55 tys. absolwentów.

Podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał prof. dr. hab. n. med. Michał Toborek — biochemik i biolog molekularny, cieszący się uznaniem środowiska naukowego na całym świecie. Profesor jest absolwentem katowickiej uczelni, związanym obecnie z amerykańskim uniwersytetem w Miami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum