PAP/Rynek Zdrowia | 03-10-2014 15:03

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Powstanie ośrodka do analiz chorób cywilizacyjnych, modernizacja szpitala klinicznego oraz rozszerzanie współpracy międzynarodowej - to główne wyzwania Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na nowy rok akademicki 2014/2015.

W piątek, 3 października, zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB). Na 14 kierunkach studiować tu będzie ponad 4,6 tys. studentów z Polski, a także z krajów skandynawskich, Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej oraz Kazachstanu.

Jak powiedział rektor UMB prof. Jacek Nikliński, uczelnia z roku na rok stara się rozszerzać swoją ofertę dla studentów także spoza Polski. W jego ocenie, białostocki ośrodek jest coraz bardziej zauważalny i chce - jak podkreślił - kształcić najzdolniejszych studentów. Mówił, że dzięki staraniom uczelni i udowodnieniu, że ma ona duży potencjał i możliwości dydaktyczne, w tym roku naukę rozpocznie kilku studentów ze Stanów Zjednoczonych. Przygotowano dla nich oddzielny, sześcioletni program studiów.

Drugą ważną grupą studentów, która od tego roku rozpoczyna studia na uczelni, są obywatele Arabii Saudyjskiej. Obecny w piątek w Białymstoku prorektor King Khalid University w Abha, największego uniwersytetu w Królestwie Arabii Saudyjskiej, prof. Ahmad Jubaili mówił, że uczelnia zainteresowana jest współpracą z białostockimi uczelnią także na poziomie prowadzenia międzynarodowych badań i szkoleń.

Nikliński mówił też, że ważnym krokiem w rozwoju dydaktycznym uczelni są unikatowe studia w skali Europy - międzynarodowe doktoranckie studia z biostatystyki, które przygotują kadry do pracy w powstającym ośrodku biostatystyki i biomodelowania.

W tym roku akademickim ma rozpocząć się też modernizacja zespołu klinik w szpitalu klinicznym w Dojlidach: chorób płuc i gruźlicy, chorób zakaźnych i neuroinfekcji, chorób zakaźnych i hepatologii, klinika nefrologii i transplantologii z ośrodkiem dializ oraz klinika dermatologii i wenerologii. Kliniki te, mimo protestów pracowników szpitala, władze województwa podlaskiego kilka lat temu przekazały uczelni.

Nikliński argumentował wtedy, że w szpitalu działają kliniki uniwersyteckie, a szpital musi się rozwijać. Dzięki modernizacji dostosowany zostanie do potrzeb szpitala uniwersyteckiego. Rektor dodał, że będzie spełniał cele lecznicze oraz dydaktyczne.