II edycja Young Researcher Award 2009: młody talent medyczny nagrodzony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 21:10

Łukasz Małek został tegorocznym laureatem nagrody SCOPUS-Perspektywy Young Researcher Award 2009 w dziedzinie medycyny.

Była to druga edycja konkursu, w którym nagradzani są młodzi polscy naukowcy, osiągający sukcesy naukowe o znaczeniu międzynarodowym przed 30. rokiem życia. Nazwiska laureatów ogłoszono w środę (25 listopada) podczas gali w warszawskim Hotelu Novotel. Każdy z laureatów otrzyma 10 tys. zł na sfinansowanie udziału w wybranej przez siebie międzynarodowej konferencji.

Wyróżniony za działalność w dziedzinie medycyny Łukasz Małek pracuje w warszawskim Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W swojej działalności naukowej badał funkcje płytek krwi u osób z zawałem serca. W przyszłości wczesne określenie, którzy pacjenci reagują na leki przeciwpłytkowe, umożliwiłoby włączenie do terapii innego leku, czyli pozwoliło na jej indywidualizację.

Prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Waldemar Siwiński wyjaśnił w rozmowie z agencją, że rosnące zainteresowanie konkursem pokazuje, jak bardzo potrzebne są różne efektywne formy wspierania młodych naukowców.

– W wielu dziedzinach nauki sukcesy odnosi się jedynie w młodym wieku. Siedemdziesięcioletni fizyk odkrycia na miarę Nagrody Nobla już nie dokona, natomiast trzydziestoletni naukowiec ma na to szanse – powiedział Siwiński.

Kandydatów do nagrody zgłaszają m.in. rektorzy macierzystych uczelni młodych badaczy, ich kierownicy naukowi lub osoby prowadzące doktoraty. W obecnej edycji konkursu zgłoszono prawie 300 kandydatur, w pierwszej było ich 50.

Spośród zgłoszonych naukowców kapituła wybiera dziesięciu nominowanych w kategoriach takich jak: informatyka, technologia, chemia, rolnictwo i biologia, nauka o środowisku. Jak wyjaśniła Daria Drabik z Fundacji „Perspektywy”, w tym roku największą popularnością cieszyła się kategoria nauki społeczne. Najmniej kandydatur wpłynęło w dziedzinie fizyki i astronomii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum