IBE/Rynek Zdrowia | 16-09-2014 10:31

IBE: startuje pionierskie badanie - jak czytają dzieci?

Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie rusza z pionierskim badaniem na świecie. Badacze sprawdzą, jak dzieci czytają zadania z matematyki. Nikt do tej pory nie wykorzystał do tego okulografii.

Specjalistyczny sprzęt śledzący ruchy gałek ocznych, eksperci od okulografii i psychologii, 440 dzieci z 21 szkół i miesiąc badań - to niezwykły w skali światowej projekt badawczy Instytutu Badań Edukacyjnych, który rozpoczął się 15 września. A wszystko po to, by dzięki okulografii dowiedzieć się, jak naprawdę dzieci czytają matematyczne zadania z treścią.

Badanie okulograficzne przeprowadzone zostanie w szkołach z województwa mazowieckiego.

W badaniu zostaną użyte nowoczesne okulografy. To niepozorne listewki ustawiane tuż przed monitorem laptopów. Czujniki w nich ukryte pozwalają śledzić ruchy oka. Badany nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Okulograf rejestruje dokładnie pozycję oka, czyli to, gdzie pada wzrok podczas czytania. Dzięki temu będzie można sprawdzić ile słów pominie podczas czytania.

Będzie można też ustalić tempo czytania, liczbę powrotów. Aby dane z zapisów okulograficznych przyniosły informację dla badaczy, najpierw będą musiały zostać przetworzone przez specjalne programy komputerowe oparte na skomplikowanych algorytmach.

Raport z pierwszymi wynikami ma zostać opublikowany pod koniec grudnia.  Badanie umożliwi podejmowanie działań, które będą mogły udoskonalić sposób nauczania matematyki małych dzieci.

Więcej:  www.ibe.edu.pl