Hitem chirurgia stomatologiczna, endokrynologia i radiologia. Na geriatrię i chirurgię klatki piersiowej chętnych brak

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia18 listopada 2022 06:00

W woj. wielkopolskim 22 lekarzy rywalizowało o 7 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. W świętokrzyskim hitem tegorocznej kwalifikacji była chirurgia stomatologiczna. Aż 23 dentystów wskazało na nią jako pierwszy wariant wyboru specjalizacji. Choć miejsca były tylko trzy.

Hitem chirurgia stomatologiczna, endokrynologia i radiologia. Na geriatrię i chirurgię klatki piersiowej chętnych brak
Radiologia i diagnostyka obrazowa cieszą się zainteresowaniem rezydentów. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
 • Jesienna kwalifikacja na rezydentury co roku budzi wiele emocji w środowisku. W tym roku atmosferę dodatkowo podgrzał fakt, że po raz pierwszy prowadzona była centralnie
 • Choć kandydaci mieli możliwość wskazania aż piętnastu wybranych kierunków specjalizacji realizowanych w placówkach na terenie całego kraju, to tylko 444 na ponad 5 600 lekarzy zdecydowało się na takie rozwiązanie
 • Sprawdziliśmy, które specjalizacje najczęściej wybierali w pierwszej turze naboru medycy w woj. wielkopolskim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim, a na które nie było chętnych wcale 

Jesienny nabór na specjalizacje lekarskie. Pierwszy na nowych zasadach 

Choć kwalifikacja na specjalizacje lekarskie odbywa się dwa razy w roku, to właśnie jesienny nabór cieszy się zwykle większym zainteresowaniem. W tym roku lekarze złożyli poprawnie łącznie 5 639 wniosków.  

W I turze na rezydenturę zakwalifikowano 3 218 osób na 4 218 miejsc. Na tysiąc miejsc lekarze nie złożyli wniosków w ogóle. Nie oznacza to jednak, że nie zostaną obsadzone w drugim etapie kwalifikacji. Do 17 listopada br. lekarze mają czas na przyjęcia wskazanego miejsca specjalizacyjnego.  Wyniki rekrutacji w drugim etapie poznamy 18 listopada.

- Rok wcześniej w postępowaniu jesiennym, w pierwszej turze rozdziału miejsc, wykorzystanych zostało 2 200 rezydentur. Zatem wstępnie należy uznać, że nowy system zadziałał w oczekiwany sposób, bo po jego wprowadzeniu już w pierwszym etapie postępowania rozdzielono 3 218 miejsc rezydenckich - ocenia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Choć lekarze po raz pierwszy mieli możliwość wskazania aż piętnastu wybranych kierunków specjalizacji realizowanych w placówkach na terenie całego kraju, to tylko 444 na ponad 5 600 zdecydowało się na takie rozwiązanie. Aż 1 477 osób aplikowało natomiast tylko na jedno miejsce.

Które kierunki cieszyły się popularnością?

W woj. wielkopolskim w tym roku do przydzielenia były 233 miejsca rezydenckie i 1 187 miejsc pozarezydenckich. O 7 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej rywalizowało 22 lekarzy (jako pierwszy wariant wyboru). 29 wniosków na 16 miejsc rezydenckich złożono na psychiatrię. 11 lekarzy wskazało urologię jako pierwszą opcję wyboru, dla której było 5 miejsc do rozdysponowania (rezydenckich).

Wzięciem cieszyły się także:

 • ortopedia i traumatologia - 13 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 6 uruchomionych miejsc rezydenckich,
 • chirurgia stomatologiczna - 13 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 1 uruchomione miejsce rezydenckie, 
 • anestezjologia i intensywna terapia - 18 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 9 uruchomionych miejsc rezydenckich,
 • kardiologia - 21 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 4 uruchomione miejsca rezydenckie.

Spośród specjalizacji stomatologicznych w Wielkopolsce, Małopolsce i na Śląsku popularna była ortodoncja. W tym pierwszym województwie aż 25 dentystów wskazało ją jako pierwszą opcję. Miejsca rezydenckie były dwa. 

W woj. świętokrzyskim największym hitem tegorocznej kwalifikacji była chirurgia stomatologiczna. Aż 23 dentystów wskazało na nią jako pierwszy wariant wyboru specjalizacji. Choć miejsca były tylko trzy. W Wielkopolsce na pierwszą opcję wybrało ją z kolei 13 lekarzy dentystów, mimo że do obsadzenia było jedno miejsce w trybie rezydenckim. 

Łącznie wpłynęło 135 wniosków z pierwszym wyborem województwa świętokrzyskiego. Poza chirurgią stomatologiczną popularnością cieszyła się, podobnie jak w Wielkopolsce i na Śląsku, radiologia i diagnostyka obrazowa.  10 lekarzy na 4 miejsca rezydenckie wskazało ją jako pierwszy wariant wyboru specjalizacji. Ponadto lekarze chętnie wybierali:

 • medycynę rodzinną - 8 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 9 uruchomionych miejsc rezydenckich,
 • choroby płuc - 6 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 2 uruchomione miejsca rezydenckie,
 • anestezjologię i intensywną terapię - 7 wniosków jako pierwszy wariant wyboru na 13 uruchomione miejsca rezydenckie.

województwie śląskim uruchomionych zostało w tej edycji kwalifikacji 469 miejsc rezydenckich i 1 540 miejsc w trybie pozarezydenckim. W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego zostało złożonych ze wskazaniem regionu w pierwszym wariancie wyboru 640 wniosków. Jak informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa Wojewody Śląskiego, największym zainteresowaniem cieszyły się: endokrynologia, radiologia i diagnostyka obrazowa, okulistyka, pediatria, medycyna rodzinna i wspomniana ortodoncja. 

W Małopolsce natomiast tegoroczny rekord należał do dermatologii i wenerologii. Jako pierwszy wariant wyboru wskazało ją aż 64 lekarzy na zaledwie trzy uruchomione miejsca rezydenckie. Popularnością cieszyły się także:

 • medycyna rodzinna – 42 wnioski,
 • pediatria – 36 wniosków,
 • kardiologia – 28 wniosków,
 • chirurga plastyczna – 27 wniosków,
 • psychiatria – 27 wniosków,
 • ortodoncja – 24 wnioski.

Łącznie wpłynęły 572 wnioski z pierwszym wyborem województwa małopolskiego. 

Geriatria, chirurgia klatki piersiowej... Na te specjalizacje nie ma w ogóle chętnych

W Wielkopolsce nikt nie wskazał w pierwszym wariancie wyboru: angiologii, audiologii i foniatrii, chirurgii klatki piersiowej, chorób zakaźnych, diagnostyki laboratoryjnej, geriatrii, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny nuklearnej,  medycyny sądowej, pediatrii metabolicznej, radioterapii onkologicznej,  toksykologii klinicznej, transfuzjologii klinicznej i urologii dziecięcej. 

Niewielkim zainteresowaniem cieszyły się także chirurgia ogólna (14 wniosków na 18 miejsc) i medycyna ratunkowa (1 wniosek na 3 rezydentury).

W woj. świętokrzyskim nie było natomiast w ogóle chętnych na: chirurgię klatki piersiowej, geriatrię, kardiochirurgię, medycynę ratunkową, onkologię kliniczną i patomorfologię. 

- Mało jest chętnych na internę, mało na chirurgię i inne dziedziny zabiegowe. Myślę że przed nami dużo do nadrobienia - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, lekarz i wieloletni kierownik stacji pogotowia ratunkowego w Pińczowie. 

W woj. małopolskim nikt nie wskazał jako pierwszy wariant wyboru: chirurgii dziecięcej, chirurgii klatki piersiowej, diagnostyki laboratoryjnej, medycyny nuklearnej, mikrobiologii lekarskiej, onkologii i hematologii dziecięcej ani 
urologii dziecięcej. Ośmioro lekarzy natomiast jako pierwszą opcję wybrało chirurgię ogólną, a siedmioro - medycynę ratunkową. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum