×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Hilary Koprowski - twórca szczepionki przeciwko polio, doktorem honoris causa SGGW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 listopada 2008 14:01

Profesor Hilary Koprowski, twórca szczepionki przeciwko polio otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Hilary Koprowski zasłynął jako twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującego chorobę Heinego-Medina.

Hilary Koprowski - twórca szczepionki przeciwko polio, doktorem honoris causa SGGW
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uroczystość nadania wyróżnienia była częścią rozpoczętej 28 listopada dwudniowej konferencji pt. „Szczepionki: postępy w biotechnologii roślin i mikroorganizmów, odporności antyzakaźnej i terapii antynowotworowej", zorganizowanej z okazji obchodów 50. rocznicy pierwszego szczepienia dziecka w Polsce przeciwko polio przy użyciu doustnej szczepionki dr. Koprowskiego.

Hilary Koprowski zasłynął jako twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującego chorobę Heinego-Medina. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim; nauki pobierał również w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii Św. Cecylii w Rzymie. Po studiach, w roku 1939 opuścił Polskę, a od 1944 r. mieszka i pracuje w USA.

Profesor Hilary Koprowski jest autorem ponad 850 prac naukowych, członkiem PAN oraz profesorem nadzwyczajnym Thomas Jefferson University w Filadelfii, gdzie kieruje Instytutem Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii. Przez wiele lat był również dyrektorem Instytutu Wistara w Filadelfii. Jest założycielem Fundacji Koprowskich, której celem jest wspieranie rozwoju nauki w Polsce oraz rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy naukowej.

W 1959 r. Hilary Koprowski zorganizował akcję przekazania Polsce 9 mln dawek opracowanej przez siebie szczepionki przeciwko polio, dzięki czemu liczba zachorowań w naszym kraju zmniejszyła się z ponad 1000 przypadków w 1959 roku do 30 przypadków w roku 1963.

Za swoje zasługi profesor został odznaczony min. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez króla Belgii Orderem du Liont, tytułem kawalera Francuskiej Legii Honorowej oraz tytułami honorowego obywatela m.st. Warszawy i Celestynowa. Jest doktorem honoris causa akademii medycznych w Poznaniu i Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz uniwersytetów w Monachium i Helsinkach.

Prof. Marek Niemiałtowski, kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW i promotor doktoratu h.c. dla Koprowskiego uważa, że ten wybitny naukowiec wniósł wielki wkład „do skarbnicy wiedzy ogólnoświatowej i jest jednym z największych, obecnie żyjących, polskich uczonych, który powinien już dawno zostać uhonorowany Nagrodą Nobla, gdyż jako pierwszy opracował merytorycznie będącą kamieniem milowym w wakcynologii żywą szczepionkę przeciwko polio, technikę jej produkcji oraz skutecznie przeprowadził szczepienia w wielu krajach w świata, w tym w Polsce”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze