PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 14-08-2011 10:01

Health Affairs: wydatki na ochronę zdrowia to dobra inwestycja

Większe wydatki na zdrowie publiczne przyczyniają się do poprawy zdrowia ludności, zwłaszcza w mniej zasobnych społecznościach - wynika z badań, o których informuje pismo Health Affairs.

Te pozornie oczywiste wnioski wynikają z badań zespołu prof. Glen P. Mays z University of Kentucky College of Public Health oraz Sharli A. Smith z University of Arkansas.

Badaczki sprawdzały, czy zmiany w wydatkach 3000 lokalnych instytucji zdrowia publicznego w ciągu 13 lat przyczyniły się do zmian w umieralności z przyczyn, którym można było zapobiec - w tym umieralności noworodków i zgonów z powodu chorób serca, cukrzycy czy nowotworów. Okazało się, że każdemu podniesieniu nakładów o 10 proc. towarzyszył spadek umieralności - zależnie od przyczyny - o od 1 do niemal 7 proc.

Jak zaznacza prof. Mays, aby uzyskać dobre wyniki, trzeba przeznaczać pieniądze na działalność wspomagającą szczególnie zagrożone grupy. Największy efekt obserwowany był w przypadku umieralności noworodków oraz umieralności z powodu chorób układu krążenia.

W różnych rejonach USA nakłady na zdrowie publiczne mają rozmaitą wysokość - od poniżej 4 dolarów na głowę mieszkańca w Nevadzie do ponad 172 dolarów na Hawajach. Lokalnie rozpiętość ta bywa jeszcze większa - od poniżej 1 dolara do ponad 200. Średnio na jednego Amerykanina wydaje się 36 dolarów.

www.naukawpolsce.pap.pl