×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

HCC: o potrzebie utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 lutego 2016 18:58

Utworzenie nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Medycyny i Farmacji - taką inicjatywę przedstawiono w sobotę (20 lutego) w Katowicach w ramach dnia otwartego kończącego się Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

HCC: o potrzebie utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomysł nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Medycyny i Farmacji zgłosił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz; dyskusję w tej sprawie stara się nagłaśniać od 2013 r. Głównym zadaniem takiej placówki miałaby być edukacja - atrakcyjna dzięki niektórym rozwiązaniom przypominającym np. londyńskie Science Museum czy Centrum Nauki Kopernik.

Według Kozakiewicza muzeum m.in. przybliżałoby poszczególne narządy i naczynia krwionośne. - Moglibyśmy znaleźć się wewnątrz człowieka, dokładnie pokazać jego anatomię, fizjologię i skutki współczesnych zagrożeń. Medycyną pokazywaną w ten sposób można się pobawić, ale też przekonać o naszej roli dla własnego zdrowia - wskazał specjalista.

Placówka mogłaby też przedstawiać dokonania wybitnych lekarzy z regionu, jak profesorowie: Bożena Hager-Małecka (zmarła na początku lutego br. współtwórczyni rozwoju śląskiej pediatrii), Franciszek Kokot (86-letni obecnie wybitny nefrolog) lub Zbigniew Religa (zmarły w 2009 r. słynny kardiochirurg, który w 1985 r. przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca).

Wśród koncepcji ulokowania tej instytucji padały pomysły, by znalazła się w obrębie kompleksu nowego Muzeum Śląskiego, np. w niezrewitalizowanym jeszcze budynku "Łaźni Gwarek". Alternatywnie wymieniano też dawny główny budynek Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego, tuż obok katowickiego Rynku.

Według pomysłodawców przedsięwzięcia pierwszym etapem prowadzącym do powstania muzeum powinny być prace koncepcyjne powołanej do tego celu grupy ekspertów. Opracowaliby oni misję placówki, przedstawioną m.in. ministrom zdrowia i kultury, władzom samorządowym i opinii publicznej.

Pomysłodawcy wskazują jednak, że dotychczasowe deklaracje poparcia ze strony polityków, decydentów i naukowców nie przełożyły się dotąd na dalsze działania. Organizacja lekarska przytacza zastrzeżenie samorządu województwa, że nie jest w stanie sfinansować pomysłu bez wsparcia z budżetu państwa. Z kolei władze Katowic miały deklarować, że mogłyby się angażować w inicjatywę - przy wsparciu urzędu marszałkowskiego.

Krótka dyskusja o pomyśle Muzeum Historii Medycyny - z udziałem m.in. dr. Jacka Kozakiewicza i prof. Zygmunta Woźniczki, historyka z Uniwersytetu Śląskiego - była jednym z punktów sobotniego (20 lutego) dnia otwartego w ramach I Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (18-20 lutego).

W programie Dnia Otwartego znalazły się m.in.: cykl wykładów otwartych specjalistów, rozmowy o zdrowiu i aktywności fizycznej, prowadzone przez dziennikarzy spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek czy pokazy wybranych odcinków serialu "Sala operacyjna" (wraz z rozmową z twórcami) i filmu "Bogowie".

Kongres Wyzwań Zdrowotnych był trzydniowym spotkaniem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Składały się nań dwa dni eksperckich debat z udziałem 3 tys. gości oraz dzień otwarty dla mieszkańców regionu. W wydarzeniu w czwartek wzięli udział m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

W Katowicach spotkali się specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych - z Polski i z zagranicy, a także przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, gospodarką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze