PW/Rynek Zdrowia | 26-03-2019 07:32

Greta Kanownik: pielęgniarki cenią samodzielność zawodową

Badania pokazały, że przyszli młodzi absolwenci studiów pielęgniarskich cenią sobie samodzielność zawodową, która wynika z kompetencji przyznanych pielęgniarkom - zaznacza Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia.

Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia. Fot. PTWP

Jak podkreśla Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, pielęgniarek już przybywa w systemie, natomiast nadal rośnie średnia wieku pielęgniarek. To efekt luki pokoleniowej w tej grupie zawodowej.

Przyznaje natomiast, że nadal wiele absolwentek i absolwentów kończących studia pielęgniarskie rozważa czy pracować w polskim systemie ochrony zdrowia, czy wyjechać za granicę, lub podjąć pracę w innym zawodzie.

- Okazuje się, iż motywacją do podjęcia pracy w szpitalu czy w poradni jest przede wszystkim fakt, że ci młodzi ludzie lubią wyzwania - mówi Greta Kanownik, przywołując wyniki badań realizowanych wśród studentów pielęgniarstwa.

Jak dodaje, badania pokazały też, że przyszli młodzi absolwenci studiów pielęgniarskich bardzo cenią sobie samodzielność zawodową, która wynika z kompetencji przyznanych pielęgniarkom.

Według Kanownik, środowisko pielęgniarskie, które walczyło o wyższe wynagrodzenia, podkreśla zatem także inne kwestie istotne przy wyborze tego zawodu. - Pielęgniarki są dzisiaj dobrze wykształcone i chcą być postrzegane jako profesjonaliści w swoim zawodzie - zaznacza dyrektor departamentu, podkreślając dużą rolę pielęgniarki w zespole terapeutycznym.

Wypowiedź  zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).