Granty Naukowej Fundacji Polphamy: nagrodzeni pracują nad terapiami antynowotworowymi

Autor: Polpharma/ Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 17:08

Temat przeprowadzonego w 2017 roku po raz szesnasty konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy brzmiał: „Rozwój i optymalizacja procesów w biotechnologii medycznej”. O grant mogli ubiegać się naukowcy posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

14 czerwca 2018r. w Warszawie, podczas oficjalnej uroczystości zostały wręczone granty i nagrody laureatom konkursów Naukowej Fundacji Polpharmy.

W ramach XVI edycji konkursu grantowego Fundacji w 2017 roku wyłoniono dwójkę zwycięzców.

Dr n. biol. Agnieszka Graczyk - Jarzynka z Zakładu Immunologii, Wydział Lekarski I, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzymała grant w wysokości 555 800 zł na projekt pt.: "Opracowanie platformy chimerycznych receptorów antygenowych pod kontrolą indukowalnych systemów ekspresyjnych aktywowanych w środowisku nowotworu”.

Głównym celem projektu jest poprawa profilu bezpieczeństwa nowoczesnej terapii wykorzystującej receptory CAR poprzez stworzenie systemu biologicznego aktywującego ekspresję tych receptorów selektywnie w limfocytach T oraz komórkach NK naciekających nowotwór. Metoda ta w swoim zamyśle może stać się skuteczniejszą i bezpieczniejszą alternatywą w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań.

Drugi z nagrodzonych, dr. hab. Aleksander Czogalla z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii, Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzyma 510 tys. zł na projekt pt.: „Zaprojektowanie, wytworzenie oraz sprawdzenie skuteczności nowych nośników genu TP53 do zastosowania w terapiach przeciwnowotworowych”.

Celem projektu badawczego jest konstrukcja i optymalizacja sposobu wytwarzania innowacyjnego nośnika leku genetycznego, który będzie charakteryzował się wysoką skutecznością przy zminimalizowanych skutkach ubocznych po podaniu systemowym. Mutacje w genie kodującym białko p53 są najczęściej występującymi zmianami na poziomie genetycznym w wielu typach nowotworów i wiążą się ze zwiększoną zdolnością do inwazji i przerzutowania. Wprowadzenie do komórek w pełni funkcjonalnego genu kodującego białko p53 okazuje się być wystarczające do zahamowania rozrostu nowotworu.

Na zakończenie spotkania laureaci i zaproszeni goście wysłuchali wykładu pt. „Sztuczna inteligencja jako wspólne wyzwanie społeczne”. Wykład poprowadziła Aleksandra Przegalińska, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet naukowców w Polsce zajmujących się sztuczną inteligencją i uczeniem maszyn.

Prowadzi badania w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology nad rozwojem nowych technologii, sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

Podczas uroczystego spotkania odbyło się także wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne w roku akademickim 2016/2017.

Podczas uroczystości Dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy, ogłosił również otwarcie nowego konkursu Fundacji pt. „Wykorzystanie technik mobilnych w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”. Celem zapowiadanego konkursu jest promocja technik mobilnych, a trzy najlepsze uzyskają nagrody pieniężne na dalszy rozwój.

Naukowa Fundacja Polpharmy od 2002 r. zgodnie ze swoją misją „Pomagamy Ludziom Nauki” wspiera rozwój nauk medycznych i farmaceutycznych. W 16 edycjach konkursu nadesłano 655 projektów i przyznano 70 grantów naukowych o łącznej wartości 20 120 582 zł. Zakończonych zostało 58 projektów finansowanych z grantów Fundacji. W prace Rad Naukowych Fundacji jest zaangażowanych 21 naukowców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum