Gowin: ustawa o uczelniach powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2017 21:34

W debatach dotyczących nowej ustawy o uczelniach wzięło już udział ok. 7 tys. osób - mówił w środę (5 lipca) na posiedzeniu sejmowej komisji szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że w ramach dyskusji nad ustawą odbył ponad 100 spotkań.

Gowin: ustawa o uczelniach powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PTWP

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wziął w środę udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży i podsumował dotychczasowe prace nad nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawą 2.0.

Minister przypomniał, że punktem wyjścia do dialogu nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym był konkurs, w którym trzy zespoły eksperckie przygotowały niezależnie od siebie koncepcję założenia reform. Równolegle ministerstwo - jak mówił - "zainspirowało cykl konferencji poświęconych problemom polskiej nauki i szkolnictwa wyższego". Gowin zapowiedział, że zwieńczeniem tego "pluralistycznego dialogu" ma być Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się 19-20 września w Krakowie.

Jak podsumował wicepremier, w kilkunastu różnych debatach - nie tylko tych zorganizowanych przez jego resort - wzięło udział ok 7 tys. uczestników. Dodał, że w ramach dyskusji nad ustawą odbył ponad 100 spotkań - m.in. z reprezentatywnymi dla środowiska akademickiego gremiami czy wybitnymi naukowcami. Wyraził nadzieję, że uda się wypracować jak najszerszy konsensus w sprawie ustawy.

- To jest taki model pracy nad ustawą, który powinien być dla nas wszystkich wzorem, również i w innych obszarach - powiedział.

- Polska nauka potrzebuje głębokich, poważnych, wydyskutowanych ze środowiskiem i zaakceptowanych przez nie reform. Potrzebuje też długotrwałej stabilności - ocenił Gowin.

Poseł Jacek Kurzępa (PiS) podziękował wicepremierowi za "soczysty dialog ze środowiskiem" i zaznaczył: "ten eksperyment społeczny jest dla mnie bardzo cenny".

Natomiast Poseł Rafał Grupiński (PO) przestrzegł przed nadmiernym optymizmem, bo projekt ustawy jeszcze nie jest gotowy. Przypomniał o wprowadzonych w tej kadencji niekorzystnych jego zdaniem zmianach dotyczących instytutów badawczych. W myśl wprowadzonych w br. zapisów, minister ma możliwość powołania i odwołania dyrektora instytutu badawczego bez udziału rady naukowej i rozpisania konkursu.

W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Jan Schmidt mówiąc o przygotowaniach resortu nauki do reform, zapewnił: - Takiej dyskusji w środowisku dotychczas nie pamiętam, a pracuję w zawodzie ponad 40 lat.

Dodał, że KRASP zaangażowała się w prace nad ustawą i powołała zespół ekspertów, który wypracowywał rozwiązania na rzecz reform. Szereg (naszych - przyp. PAP) rozwiązań zostało przyjętych - powiedział.

W dyskusji zabrał też głos przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Michał Gajda. Poinformował, że dyskusję nad nową ustawą o uczelniach ministerstwo prowadziło również z doktorantami. - Cieszymy się, że nasz głos był słyszalny - zaznaczył. Dodał, że to głos spójny z założeniami przedstawionymi dotąd przez ministerstwo.

Poparcie wobec trybu przygotowywania reform wyraził również przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Woźnicki. A przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski wyraził nadzieję, że nowa ustawa będzie odpowiadała na potrzeby młodego pokolenia. - Jako PS RP cieszymy się, że większość naszych postulatów zyskała akceptację ministerstwa - powiedział.

Nie wszyscy jednak podzielali entuzjazm wobec reform. Członek Narodowej Rady Rozwoju Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej (KKHP) powiedział: - Chciałbym, żeby zostało odnotowane zaniepokojenie dużej części środowiska naukowego zapowiedziami z jednej strony centralizacji systemu szkolnictwa wyższego, z drugiej strony ograniczenia samorządności uczelnianej.

Ludwika Tomala (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum