Gowin: ubolewam, że płatne studia są sprzeczne z konstytucją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2017 11:15

Wprowadzenie płatnych studiów w Polsce jest sprzeczne z konstytucją; ubolewam nad tym - powiedział w środę (15 lutego br.) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zaznaczył, że na takie rozwiązanie nie byłoby też społecznego przyzwolenia.

Gowin: ubolewam, że płatne studia są sprzeczne z konstytucją
Stypendium na studia medyczne należałoby nie zwracać, ale odpracować - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PTWP

Jarosław Gowin zapytany w środę w Radiu Zet, czy to proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące studiów medycznych jest zgodne z konstytucją, odparł:

- Tu chodzi o co innego. Tu chodzi o ufundowanie systemu stypendiów, które pokrywałyby w 100 procentach koszty studiów, ale potem trzeba by było je odpracować. Nie zwracać, ale odpracować - powiedział.

Minister deklarował jednak wcześniej, że w sprawie płatnych studiów medycznych bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować żadnych rozwiązań.

Czytaj też: Gowin o płatnych studiach medycznych: bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierzam forsować...

Jarosław Gowin zapytany w Radiu Zet o to, czy polskim uczelniom przydałyby się dodatkowe pieniądze, odpowiedział:

- Zdecydowanie tak. Zwłaszcza polskiej nauce. Tu mówię otwarcie: niestety w budżecie na 2017 r. takich znaczących środków zabrakło. Jeśli ma się powieść plan Morawieckiego, czyli polska gospodarka ma się stać bardziej innowacyjna, konieczne będzie zwiększenie nakładów na szkolnictwo. 

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). 

Temat odpłatności za studia medyczne Gowin poruszył w ub. tygodniu m.in. na antenie radia TOK FM i radiowej Trójki. Jak wówczas deklarował, student medycyny otrzymywałby jednak państwowe stypendium w pełni pokrywające koszty nauki, które po zakończeniu edukacji musiałby odpracować w Polsce (po kilku latach byłoby ono umarzane). Gdyby młody lekarz zdecydował się wyjechać za granicę, wówczas musiałby zwrócić koszt stypendium.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum