Gowin: status uczelni badawczej to także olbrzymie zobowiązanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 13:30

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to nie tylko wielkie wyróżnienie i konkretne - przede wszystkim finansowe - korzyści, ale też olbrzymie zobowiązanie - mówił w poniedziałek (25 listopada) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Gowin: status uczelni badawczej to także olbrzymie zobowiązanie
- To jest wielkie wyróżnienie, to są konkretne korzyści - przede wszystkim finansowe - ale to są też ogromne zobowiązania - wskazywał minister Jarosław Gowin. Fot. Michał Oleksy/PTWP

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło pod koniec października br. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazła się wśród nich Politechnika Śląska - najstarsza uczelnia techniczna w woj. śląskim, ale także Gdański Uniwersytet Medyczny. 

- To jest wielkie wyróżnienie, to są konkretne korzyści - przede wszystkim finansowe - ale to są też ogromne zobowiązania; zobowiązanie do tego, że ta dziesiątka ma w światowych rankingach podjąć rywalizację z czołowymi uczelniami, na razie z Europy, ale z czasem z całego świata - powiedział minister w swoim wystąpieniu.

Gowin podkreślał, że wyboru 10 uczelni badawczych dokonywał międzynarodowy zespół kilkunastu wybitnych naukowców po zapoznaniu się m.in. z wnioskami i statutami uczelni. 

Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej. Gowin zaznaczył, że po tym okresie nastąpi "surowa" ocena tego, w jaki sposób uczelnie wywiązały się ze swoich zobowiązań i dwie najgorsze wypadną z tego grona, zastąpią je dwie inne.

Dyrektor generalna MNiSW Anna Budzanowska wysoko oceniła także inne śląskie uczelnie. Uniwersytet Śląski, który także walczył o statut uczelni badawczej, ma w opinii resortu nauki najlepszy statut, który daje szanse na istotne podniesienie jakości badań naukowych. - Na zostanie w przyszłości uczelnią badawczą ma też szanse Śląski Uniwersytet Medyczny - mówiła dyrektor.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk powiedział, że status uczelni badawczej to wyróżnienie, ale i ogromna szansa na rozwój. Jego uczelnia wskazała sześć priorytetów badawczych na najbliższe lata. Są to: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta i mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Rektor oświadczył, że Politechnika otwiera się na współpracę z innymi uczelniami i placówkami badawczymi w regionie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum