Gowin: reformy będą przedyskutowane ze środowiskiem akademickim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2017 17:02

Reformy szkolnictwa wyższego będą ewolucyjne, stopniowe, ale przede wszystkim przedyskutowane ze środowiskiem akademickim - zapewnił w czwartek (16 marca) po spotkaniu z rektorami łódzkich uczelni państwowych wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin: reformy będą przedyskutowane ze środowiskiem akademickim
Minister Gowin: "autonomia uczelni nie tylko nie jest zagrożona, ale będzie poszerzona". Fot. PTWP

Szef resortu nauki podczas czwartkowej wizyty w Łodzi o planowanych przez ministerstwo ustawowych zmianach w szkolnictwie wyższym rozmawiał z rektorami Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego oraz łódzkich szkół artystycznych: Akademii Muzycznej, Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych.

Po spotkaniu w urzędzie wojewódzkim Gowin powiedział dziennikarzom, że był to "kolejny akord w długotrwałym procesie konsultacji dot. szykowanych zmian w nauce".

- Było to bardzo dobre spotkanie. Z jednej strony państwo rektorzy przedstawili mi wiele interesujących inspiracji dotyczących nowych rozwiązań ustawowych, a z drugiej strony myślę, że to, co usłyszeli ode mnie, uspokoiło ich, iż autonomia uczelni nie tylko nie jest zagrożona, ale będzie poszerzona - przyznał.

Wicepremier zaznaczył przy tym, że wiele zagadnień wymaga dalszej refleksji, m.in. w dialogu między ministerstwem a środowiskiem akademickim. - Jestem przekonany, że rozwiązania, do których wspólnie dojdziemy sprawią, że najlepsze czasy dla łódzkich uczelni są jeszcze przed nami - podkreślił.

Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak podsumował, że spotkanie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego wykazało jedność celów środowiska akademickiego w Łodzi oraz resortu nauki.

- To nowe rozwiązania i pewne obawy są. Ale tych zmian, zgodnie z przedstawionym przez ministra harmonogramem, nie unikniemy. Powstało bowiem pytanie: albo się reformujemy i wtedy dołączamy do kluczowych uniwersytetów na świecie, albo zostajemy w tym stanie i właściwie jesteśmy przegrani" - powiedział przewodniczący konferencji rektorów łódzkich uczelni.

Jarosław Gowin zapewnił, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0. nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie ograniczy autonomii szkół wyższych. Tłumaczył, że ma ona określać pewne generalne zasady, lecz - jak wyjaśnił - szerszy niż dotychczas zakres spraw zostanie przesunięty na poziom uczelni.

- Przykładowo chcemy odejść od ustawowego wskazywania pensum oraz od wymogu posiadania minimum kadrowego i przede wszystkim od narzucania wewnętrznej struktury uczelni. Te sprawy będą przekazane w ręce wspólnoty akademickiej każdej jednostki. Mogę więc zapewnić, że autonomia polskich uczelni będzie zdecydowanie większa - zadeklarował szef resortu nauki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum