Gowin: poprawki w Ustawie 2.0 to nasz dowód otwartości na dialog

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 15:09

Poprawki w projekcie Ustawy 2.0 to dowód na uczciwość naszych intencji i na naszą otwartość na dialog - powiedział wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas czwartkowej (14 czerwca) debaty w Sejmie nad projektem Ustawy 2.0.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PTWP/Michał Oleksy

W czwartek w Sejmie trwa debata nad projektem ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów ją wprowadzających. Sejmowa komisja rekomendowała przyjęcie 150 poprawek do projektu. W drugim czytaniu klub PiS zgłosił kolejny pakiet kilkudziesięciu poprawek.

- Część z państwa uznała, że liczba poprawek to jest dowód na to, że projekt był źle przygotowany. Nie! To dowód na uczciwość naszych intencji i na otwartość na dialog - powiedział posłom.

Wyjaśnił, że w ostatnim etapie resort nauki przyjął wiele postulatów wysuwanych i przez PiS i organizacje skupiające studentów, doktorantów, organizacje akademickie, również kluby opozycji.

Odnosząc się do obaw związanych z tworzeniem w szkołach wyższych nowych gremiów - rad uczelni. Gowin powiedział, że uczelnie mają skłonność do zamykania się w wieżach z kości słoniowej. A rady uczelni mają sprawić, że uczelnie bardziej będą służyć społeczeństwu. Ponieważ jednak część środowiska akademickiego patrzyła na rady krzywym okiem, dlatego w pakiecie poprawek, które przedstawił klub PiS, Zjednoczonej Prawicy jest szereg zmian ograniczających kompetencje rad.

- Rady stają się ciałem doradczym, nie współdecyzyjnym - powiedział Gowin. Uczelnie będą więc mogły zdecydować, że większość członków rady będzie rekrutowana z grona pracowników uczelni.

Odnosząc się do wyrażanych przez posłów obaw o losy uczelni z mniejszych miast po wejściu w życie ustawy, Gowin powiedział: - Ta ustawa daje szansę rozwojową wszystkim uczelniom w Polsce.

Dodał, że poparcia projektowi udzieliła też sieć mniejszych i średnich uczelni oraz konferencja rektorów wyższych szkół zawodowych.

Gowin dodał, że "ustawa nie likwiduje wydziałów, a jedynie przymus dzielenia się na wydziały". Dodał, że to od uczelni będzie zależało, czy w jej skład wejdą wydziały, koledże czy szkoły. Pod tym względem - zdaniem Gowina - Ustawa 2.0 jest ustawą "głęboko wolnościową".

Minister odniósł się też do zarzutu zbyt małych środków na reformy. - W przyszłym budżet na naukę i szkolnictwo wyższe wzrośnie o 3,7 mld zł. Jak powiedział, dawno nie było w Polsce takiego wzrostu. Przypomniał, że przewidziane są też w ramach reform podwyżki dla kadry naukowej uczelni.

Minister odniósł się do protestów studentów, które odbywają się w Polsce. - Protestuje paruset studentów spośród 1,5 mln - ocenił. Przypomniał, że ustawowymi reprezentantami studentów jest Parlament Studentów RP, który popiera projekt i pomagał tworzyć przepisy dotyczące studentów.

Jak dodał, poparcia dla ustawy udzieliły też wszystkie pozostałe reprezentatywne gremia środowiska akademickiego, w tym konferencje rektorów, Krajowa Reprezentacja Doktorantów czy wybierana oddolnie Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak przypomniał, dyskusje nad projektem trwały 2,5 roku łącznie wzięło w nich udział 10 tys. naukowców, doktorantów, studentów, pracowników uczelni. 

PAP - Ludwika Tomala

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum