Gowin: podejmujemy starania, aby w budżecie na 2018 r. znalazł się dodatkowy 1 mld zł na naukę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2017 20:55

Podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard zł na naukę - zapowiedział w sobotę (1 lipca) wicepremier Jarosław Gowin, szef Polski Razem na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Gowin: podejmujemy starania, aby w budżecie na 2018 r. znalazł się dodatkowy 1 mld zł na naukę
Wicepremier Jarosław Gowin Fot. Archiwum

- Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne - stwierdził Gowin.

Jak dodał, dzięki tym dodatkowym środkom setki młodych naukowców pozostaną w Polsce. - Nie będą szukać przyszłości dla siebie na uniwersytetach całego świata, co więcej, liczymy na to, że dzięki temu miliardowi, dzięki wszystkim reformom, które przeprowadzamy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, do Polski zacznie wracać jak najliczniejsza grupa spośród 35 tys. naukowców, w większości młodych i wybitnie zdolnych, którzy wyemigrowali po wejściu Polski do UE - zaznaczył Gowin.

- Pora na powroty, pora na odwrócenie wektora drenażu mózgów - podkreślił.

Gowin mówił też o reformie szkolnictwa wyższego przygotowywanej w jego resorcie. Jego zdaniem zmiany spowodują, że polskie uczelnie będą kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie. - Polska nauka uzyska zdecydowanie wyższą pozycję w światowych rankingach. To jest najważniejsza inwestycja, jaką można zrobić - mówił.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum