Gowin o warunkach powstania kierunku lekarskiego w Opolu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2016 17:51

Przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz połączenie potencjału UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu i konsolidacja tych uczelni to warunek utworzenia w Opolu kierunku lekarskiego.

Jarosław Gowin rozmawiał w Opolu o utworzeniu kierunku lekarskiego na UO. Fot. PTWP

Taką informację przekazał w czwartek (7 kwietnia) w Opolu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

O utworzenie kierunku lekarskiego stara się od jakiegoś czasu Uniwersytet Opolski (UO). Natomiast Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa (PMWSZ) to działająca już na Opolszczyźnie jedyna dotąd w regionie uczelnia medyczna. Jak podano na stronie uczelni kształci ona na studiach I stopnia na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia i kosmetologia oraz studiach II stopnia na fizjoterapii i pielęgniarstwie.

Gowin mówił w Opolu, że rozmowy na temat powołania kierunku lekarskiego na UO "zbliżają się do finału". - Mam nadzieję, że będzie to finał pozytywny - powiedział.

Ale, jak zaznaczył, do spełnienia są jeszcze "dwa zasadnicze warunki".

Pierwszym jest przekazanie UO Wojewódzkiego Centrum Medycznego (WCM), bądź też oddanie tego szpitala w pieczę uczelni, bo jak tłumaczył Gowin "żaden kierunek lekarski w Polsce nie może funkcjonować bez dobrego zaplecza klinicznego".

Drugim jest połączenie potencjału UO oraz PMWSZ w Opolu. Gowin tłumaczył, że konsolidacja obu uczelni to z jednej strony warunek, by wydział lekarski UO miał zaplecze kadrowe, z drugiej szansa dla PMWSZ, by podnieść rangę kształcenia. - Chodzi też o to, żeby w przyszłości obie uczelnie nie rywalizowały o studentów - dodał.

Wyjaśniał, że spełnienie obu warunków jest ważne, bo polskie uczelnie medyczne, które cieszą się dobrą renomą na świecie, cieszą się nią - jak mówił Gowin - "w dużej mierze dzięki temu, że posiadają akredytację amerykańską".

- Dzięki tej akredytacji absolwenci studiów lekarskich w Polsce mogą wykonywać zawód lekarza na całym świecie - wyjaśniał. Dodał, że w przyszłym roku "zbliża się wizytacja amerykańska i rozstrzygać się będzie to, czy ta akredytacja będzie przedłużona".

- Dlatego każdy kierunek lekarski musi spełniać bardzo rygorystyczne, wysoko wyśrubowane standardy amerykańskie. Jestem przekonany, że nowo otwarty kierunek na Uniwersytecie Opolskim ma szansę je spełniać - dopowiedział.

W opinii wicepremiera, na konsolidacji zyskiwałyby obie uczelnie. Tłumaczył, że proces ten musiałby być równoległy z procesem tworzenia kierunku. Przyznał również, że jeśli do konsolidacji obu uczelni nie dojdzie, to szansa na otwarcie kierunku lekarskiego w Opolu "z całą pewnością będzie mniejsza".

Ale wierzę w to, że troska o rozwój regionu opolskiego zwycięży - uznał i dodał, że rozmowy w tej sprawie odbędą się jeszcze w czwartek w Opolu. Dodał, że realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu to rok akademicki 2017/2018.

Przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa, u którego zorganizowano konferencję Gowina ws. kierunku lekarskiego, podkreślił że jego utworzenie to "wyzwanie absolutnie strategiczne" dla Opola i regionu. Zapewniał o swoim i samorządowców z Opolszczyzny wsparciu dla tej idei.

Odpowiedzialny za kwestie służby zdrowia wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek w rozmowie z PAP podtrzymał deklarację władz województwa dot. tego, że podlegające samorządowi Wojewódzkie Centrum Medyczne może zostać przekształcone w szpital kliniczny.

Tłumaczył, że można np. przekazać WCM jako szpital kliniczny uczelni albo zawrzeć umowę między samorządem województwa jako właścicielem szpitala, a uczelnią, która dawałaby szansę na prowadzenie dydaktyki na oddziałach klinicznych. Przypomniał też, że wstępna umowa pomiędzy samorządem a uczelnią mówiąca o przekazaniu jednego ze szpitali wojewódzkich uczelni jako szpitala klinicznego już została podpisana.

Kolek podkreślił też, że "jest gorącym zwolennikiem połączenia potencjału" UO i PMWSZ. Powiedział, że gotów jest do "zaangażowania się w działania, które stworzą atmosferę, aby taka decyzja mogła zapaść".

Rzecznik UO Marcin Miga zapewnił, że władze uczelni są gotowe do podjęcia rozmów o połączeniu potencjałów uczelni. Z kolei rektor PMWSZ w Opolu dr Tomasz Halski tłumaczył PAP, że do końca maja na uczelni mają się odbyć wybory do senatu oraz wybory rektora. Jak mówił z tego względu udzielenie odpowiedzi na pytanie o konsolidację obecnie nie jest możliwe.

- Do tej pory cała polityka władz uczelni była oparta na decyzji społeczności akademickiej, której wyrazicielem jest senat. Jak tutaj będzie dalej ta kwestia rozważana, to pozostawiamy nowym członkom senatu" - mówił. Dodał też m.in., że "trzeba pamiętać także o autonomii każdej uczelni". - Trudno tutaj składać jakiekolwiek deklaracje - uznał.

UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Wniosek w tej sprawie został już złożony. Rzecznik uczelni zapewniał, że uczelnia ma zapewnioną kadrę, która miałaby wykładać na kierunku lekarskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum