Gowin: następuje obniżenie poziomu doktoratów i habilitacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 14:47

Wypracowanie szeroko akceptowalnych w środowisku akademickim nowych rozwiązań dotyczących ścieżki awansu naukowego oraz nowych rozwiązań dotyczących parametryzacji nauki - to zdaniem ministra nauki Jarosława Gowina największe wyzwania w dążeniu do doskonałości polskiej nauki.

Gowin: następuje obniżenie poziomu doktoratów i habilitacji
Jarosław Gowin: W Polsce średnio samodzielność naukową, czyli stopień doktora habilitowanego osiąga się w wieku 46 lat. Fot. Fotolia

W czwartek (23 lutego) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin jest w gościem odbywającej się w stolicy Wielkopolski konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki pt. "Doskonałość naukowa - jak równać do najlepszych".

Podczas spotkania z dziennikarzami szef resortu nauki podkreślił, że jednym z największych wyzwań w dążeniu do naukowej doskonałości będzie "wypracowanie szeroko akceptowalnych w środowisku akademickim nowych rozwiązań dotyczących ścieżki awansu naukowego oraz nowych rozwiązań dotyczących parametryzacji nauki, czy systemu oceny dorobku naukowego".

Jak mówił, w Polsce "średnio samodzielność naukową, czyli stopień doktora habilitowanego osiąga się w wieku 46 lat".

- Za granicą, zwłaszcza w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, taką samodzielność osiąga się średnio o 10, czy nawet o kilkanaście lat wcześniej. Drugą stroną medalu jest pytanie, jak zapobiec czemuś, co już następuje, czyli dewaluacji i obniżeniu poziomu polskich doktoratów i poziomu polskich habilitacji - dodał.

Gowin przyznał, że bardzo trudno jest znaleźć rozwiązania, które z jednej strony udrożniłyby ścieżkę awansu dla młodych naukowców, a z drugiej - jak mówił - "musimy uniknąć rozwiązań, które skutkowałyby rozplenieniem się pseudodoktoratów i pseudohabilitacji".

Jak zaznaczył, kwestia nowych regulacji dotyczących ścieżki kariery naukowej jest niezwykle istotna, ponieważ już teraz wielu młodych polskich naukowców wyjeżdża za granicę również dlatego, że tam łatwiej jest im się rozwijać i prowadzić samodzielne badania.

- Dlaczego dzisiaj na uniwersytetach całego świata pracuje 35 tys. polskich naukowców? - pytał retorycznie.

Odpowiadał: - Wygnał ich z Polski nie tylko relatywnie niski poziom finansowania polskiej nauki. Bardzo często oni wyjeżdżają dlatego, że mają poczucie, że tutaj ich kariery naukowe są blokowane przez nadmiernie feudalne, nadmiernie zhierarchizowane, w złym tego słowa znaczeniu, relacje w środowisku akademickim - podkreślił.

Dodał, że już są prowadzone prace nad różnymi wariantami rozwiązań tych kwestii. - Jednym z takich wariantów jest koncepcja tzw. dużego doktoratu - wymienił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum