Gowin: habilitacja nie powinna istnieć, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2018 10:09

Habilitacja nie będzie się wiązała z tyloma przywilejami, co dotychczas. Chcę wyrwać młodych doktorantów z jarzma feudalnej zależności od starej profesury - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Fot. Michał Oleksy/PTWP

Gowin w odpowiedzi na pytanie, co z procesem nadawania habilitacji - i na przytoczone przez dziennikarza zarzuty, że habilitacja zostanie osłabiona - Gowin odpowiedział, że najpierw należy zapytać, czy habilitacja powinna w ogóle istnieć.

- Moim zdaniem nie. Od wielu lat kolejne międzynarodowe ciała eksperckie wskazują, że habilitacje już są barierą w rozwoju polskiej nauki, a nie gwarancją jej jakości. Ale ponieważ środowisko akademickie w Polsce jest do habilitacji bardzo przywiązane, to w projekcie ustawy ją pozostawiliśmy. Nie będzie już jednak wiązać się z tak licznymi przywilejami, jak dotychczas. Chcę wyrwać młodych doktorów z jarzma feudalnej zależności od starej profesury - podkreślił.

Minister zauważył, że osobną sprawą jest pytanie, kto ma nadać habilitację. Powiedział, że większość uczelni dzieli się obecnie na wydziały, którym chce "dać autonomię".

- Pewnie większość zostanie przy strukturze wydziałowej. Może jednak znajdą się takie, które - śladem czołowych uczelni świata - podzielą się na szkoły czy koledże. A jeżeli nie ma przymusowych wydziałów, to możemy ustawą przyznawać wyłączności na nadawanie habilitacji wydziałom - powiedział.

Przygotowany przez ministerstwo nauki projekt Ustawy 2.0, reformującej system szkolnictwa wyższego, będzie głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Po drugim czytaniu projektu i przepisów ją wprowadzających sejmowa komisja rekomendowała przyjęcie blisko 90 poprawek, wszystkie - rządowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum