Gowin: dziękuję prezesowi PiS za poparcie projektu Konstytucji dla nauki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2018 15:44

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za poparcie dla projektu Konstytucji dla nauki - powiedział w środę (28 marca) wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, intencją projektu jest podniesienie poziomu wszystkich uczelni, także mniejszych.

Jarosław Gowin: - To, co w tej ustawie najważniejsze, to zahamowanie drenaż mózgów. Fot. archiwum

Wicepremier zabrał głos po liderze PiS, który na wspólnej konferencji prasowej oświadczył, iż popiera przygotowany przez resort Gowina projekt i zapowiedział, iż uczyni wszystko, by Konstytucja dla nauki została uchwalona.

Gowin podziękował Kaczyńskiemu za poparcie projektu, podkreślając, że wielokrotnie spotykał się z prezesem PiS i analizował ten projekt. - Jego ostateczny kształt nosi ślad uwag pana prezesa Kaczyńskiego - zaznaczył.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił ponadto, że projekt Konstytucji dla nauki powstawał "w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim".

- Projekt - mimo tego, że jak każda wielka systemowa reforma budzi rozmaite wątpliwości i obawy - został poparty przez wszystkie reprezentatywne gremia środowiska akademickiego - dodał, wymieniając m.in. Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajową Reprezentację Doktorantów oraz Parlament Studentów RP.

Gowin zapewnił jednocześnie, że projekt "kieruje się konsekwentnie zasadą zrównoważonego rozwoju".

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby najlepsze polskie uczelnie nie błąkały się po 4-5 setce światowych rankingów, tylko pięły się w górę, budowały prestiż polskiej nauki i polskiego państwa, ale równie ważne jest dla nas to, żeby swój poziom podnosiły wszystkie uczelnie, także te uczelnie regionalne, uczelnie średnie czy małe - mówił minister.

Jak dodał, projekt w swoim ostatecznym kształcie - pod wpływem m.in. uwag prezesa PiS - zawiera "bardzo szeroki pakiet propozycji i szans właśnie dla tych uczelni".

- Ale to, co w tej ustawie najważniejsze, to jest zahamowanie największego dramatu Polski po 1989 r., a tak naprawdę w ciągu ostatnich 250 lat; tym dramatem jest drenaż mózgów - podkreślił Gowin. - Ustawa doprowadzi do tego, że polskie uczelnie pod względem swojego poziomu zaczną konkurować z najlepszymi uczelniami najpierw w Europie, a w perspektywie 5-10 lat - świata - zapowiedział. 

PAP - Marceli Sommer, Mateusz Roszak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum