×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gowin: czekam na propozycje zmian do projektu ustawy o uczelniach

Autor: Marta Zabłocka - PAP/Rynek Zdrowia28 września 2017 21:06

Czekam na państwa propozycje zmian do projektu ustawy o uczelniach - mówił do wykładowców minister nauki Jarosław Gowin, podczas inauguracji roku akademickiego na ZUT w Szczecinie. Zapowiedział, że do końca br. będzie dyskutował, które propozycje uwzględnić w projekcie.

Gowin: czekam na propozycje zmian do projektu ustawy o uczelniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. W swoim wystąpieniu szef resortu nauki przedstawił podstawowe założenia ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak przypomniał prace i konsultacje nad tzw. Ustawą 2.0, nazywaną też "konstytucją dla nauki" trwały 574 dni.

Gowin poinformował, że nowa ustawa poszerzy autonomię uczelni, a także zwiększa rolę statutu uczelni, do którego zostanie przeniesiona duża część zagadnień regulowanych obecnie w ustawach i aktach wykonawczych. Zapowiedział, że w Ustawie 2.0 znajdą się dwa programy flagowe mające wspierać dążenia uczelni do naukowej doskonałości: "Inicjatywa doskonałości: uczelnia badawcza" oraz "Regionalne inicjatywy doskonałości".

Minister podkreślił, że obecnie działająca ustawa dobrze chroni prawa studentów oraz reguluje pomoc materialną dla studentów. - We współpracy z Parlamentem Studentów zaproponowałem dodatkowe instrumenty. Chcemy, aby każdy student, który po raz pierwszy przekracza mury uczelni wiedział jaki będzie katalog opłat, który go czeka podczas całego czasu studiów - wyjaśnił.

Gowin skierował do zgromadzonych w auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykładowców akademickich apel o przekazanie mu uwag dotyczących planowanej reformy szkolnictwa wyższego. - Od ogłoszenia projektu 19 września przez miesiąc czekam na państwa propozycje zmian. Następnie przez kolejne dwa miesiące, do końca tego roku, będę z państwem nadal dyskutować, które z waszych propozycji uwzględnić w projekcie - zapowiedział.

Wicepremier liczy, że na początku 2018 r. projekt trafi pod obrady rządu i zostanie skierowany do prac parlamentarnych. - Chciałbym, aby wokół tego projektu zorganizować wysłuchanie publiczne w parlamencie, które będzie pierwsze w tej kadencji. Dyskutujmy do końca - podkreślił. Wicepremier liczy, że parlament przyjmie tę ustawę do wiosny 2018 r. i po podpisie prezydenta, rozpocznie ona obowiązywać od 1 października 2018 r.

Jak zaznaczył, projekt ustawy zawiera kalendarz z terminami wprowadzania kolejnych zmian w szkolnictwie wyższym. - Nowy tryb wyboru rektora zacznie obowiązywać po zakończeniu kadencji obecnych rektorów, czyli od 2020 r. Nowe zasady kategoryzacji zaczną obowiązywać od 2021 r. Ten ewolucyjny charakter wprowadzania w życie ma umożliwić uczelniom przygotowanie do wejścia w życie poszczególnych rozwiązań - wyjaśnił Gowin.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze