Gowin: będzie możliwe tworzenie uczelni federacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2017 08:11

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wprowadzi możliwość powstawania uczelni federacyjnych, dzięki czemu będą one mogły np. wspólnie aplikować o granty naukowe i razem prowadzić badania - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin: będzie możliwe tworzenie uczelni federacyjnych
FOT. SUM; zdjęcie ilustracyjne

Jak dodał, ustawa, której przygotowanie znajduje się na finalnym etapie, zastąpi dotychczasową nazwę: Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe nową, bardziej oddającą ich akademicki charakter - Publiczne Uczelnie Zawodowe.

- Chcę zapowiedzieć, że ta nazwa - PWSZ, nie do końca chyba fortunna, odchodzi w przeszłość. W nowej ustawie, z inicjatywy zresztą samych PWSZ-etów, chcemy zastąpić to określenie dużo bardziej nobliwą nazwą - Publiczne Uczelnie Zawodowe, tak żeby podkreślić akademicki, a nie szkolny, charakter tej grupy uczelni - wyjaśnił Gowin.

Wicepremier był w piątek (23 czerwca) gościem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku (Mazowieckie), która została powołana w 1999 r.

- Jedną z możliwości, którą chciałbym, aby otwierała nowa ustawa, będzie powstawanie uczelni federacyjnych - oświadczył. Zaznaczył, iż wiele czołowych uniwersytetów na świecie posiada właśnie taki, federacyjny charakter.

- Również w Europie jest coraz więcej tego typu uczelni. W Polsce ten ruch ku tworzeniu związków uczelni albo nawet czegoś posuniętego o krok dalej, w kierunku konsolidacji uczelni, dopiero w poprzednich latach rozpoczął się, bardzo nieśmiało. Ministerstwo chciałoby bardzo zdecydowanie wesprzeć zarówno legislacyjnie, jak i wymiernie, finansowo ten proces konsolidacyjny - zapowiedział Gowin.

Zapewnił, iż resort nauki będzie zachęcać do konsolidowania uczelni, ale nie będzie niczego narzucać. - Każda tego typu decyzja musi mieć charakter autonomiczny. To musi być suwerenna decyzja wspólnot akademickich poszczególnych uczelni - podkreślił Gowin.

Zwrócił uwagę, że konsolidacja uczelni jest już w Polsce możliwa. Jako przykład podał trwający obecnie proces łączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim, gdzie powstał kierunek studiów lekarskich.

- Konsolidacja tych uczelni jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i korzystnym zarówno dla uniwersytetu, jak i dla uczelni zawodowej - ocenił Gowin.

Dodał, iż szczegółowe zasady, na jakich miałby przebiegać proces tworzenia federacji uczelni, które zdecydowałyby się na tego typu nowe rozwiązanie, są jeszcze opracowywane. Wyliczył natomiast korzyści.

- Uczelnie mogą się wtedy dzielić uprawnieniami do prowadzenia kierunków studiów, mogą wspólnie aplikować o granty naukowe i prowadzić badania, mogą też łatwiej, dzięki temu procesowi federalizacji, współpracować z tzw. otoczeniem społeczno-gospodarczym, przede wszystkim z biznesem - wymieniał Jarosław Gowin.

- Uczelnie, które nie zdecydują się na federalizację, a to będzie przecież ogromna większość, będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach i nic złego im się nie stanie - zapewnił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum