Gdańsk: w liceum powstaje klasa ratownictwa medycznego z patronatem GUMed

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 17:30

W ramach współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku powstanie nowa klasa o profilu ratownictwo medyczne.

Gdańsk: w liceum powstaje klasa ratownictwa medycznego z patronatem GUMed
Pozyskanie podstawowej wiedzy o ratownictwie medycznym przygotuje uczniów do kontynuowania nauki na studiach wyższych, nie tylko o kierunku ratownictwo medyczne. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, umowa w tej sprawie zostanie podpisana w środę (29 marca) w siedzibie liceum przez rektora GUMed prof. Marcin Gruchała oraz przedstawiciela dyrekcji IV LO.

Klasa ratownictwa medycznego w sposób szczególny skierowana jest do młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami ratowniczymi. Uczniowie będą mieli szansę wziąć udział w zajęciach dydaktycznych, konferencjach, seminariach, sympozjach i festiwalach nauki, a także podjąć współpracę ze studenckimi medycznymi kołami naukowymi.

Program edukacyjny z zakresu ratownictwa medycznego został przygotowany przy współpracy z prorektorem GUMed ds. Studenckich dr. hab. Tomaszem Smiataczem oraz dziekanem Wydziału Nauki o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej prof. Andrzejem Basińskim.

Uczniowie klasy ratownictwa medycznego zdobywać będą szczegółową wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego oraz innych nauk medycznych, wiedzę z zakresu regulacji prawnych oraz norm etycznych odnoszących się do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Mają otrzymać ''rzetelne, bogate podstawowe, przygotowanie medyczne w oparciu o kształcenie ogólnokształcące'' oraz nabyć ''umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dzieci i dorosłych''.

W ramach przedmiotów specjalistycznych będą realizowane m.in.: medyczne czynności ratunkowe, toksykologia, choroby wewnętrzne, podstawy etyki i psychologii, organizacja ochrony zdrowia.

Oprócz przedmiotów specjalistycznych, w zakresie rozszerzonym będą realizowane: rozszerzony program nauczania z biologii (12 godz.), chemii (12 godz.), j. angielski (15 godz.), inne formy wychowania fizycznego, np. samoobrona, inne zajęcia np. kurs udzielania pierwszej pomocy.

Pozyskanie podstawowej wiedzy o ratownictwie medycznym przygotuje uczniów do kontynuowania nauki na studiach wyższych, nie tylko o kierunku ratownictwo medyczne, lecz innych pokrewnych kierunkach studiów medycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum