Gdańsk: czy student pierwszych lat medycyny może postawić rozpoznanie?

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2016 18:25

Fakultet o nazwie ''Czy student pierwszych lat medycyny może postawić rozpoznanie?'' przeznaczony dla studiujących na I i II roku Wydziału Lekarskiego polsko- i anglojęzycznego, cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W wykładach udział wzięło ponad 20 wykładowców reprezentujących jednostki dydaktyczne GUMed. Fot. Ting/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Jak informuje uczelnia, pomimo iż wykłady odbywały się w bardzo nieatrakcyjnym terminie (czwartki i piątki późnym popołudniem), cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem studentów i dużą frekwencją.

Inicjatorami fakultetu są rektor prof. Janusz Moryś i prof. Krzysztof Narkiewicz, przy dużym wsparciu kadry akademickiej. Za cel fakultetu przyjęto pogłębienie integracji przedmiotów podstawowych z naukami klinicznymi.

W czasie zajęć szczególną uwagę poświęcano wskazaniu praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu nauk podstawowych w zrozumieniu mechanizmów powstawania chorób, ich objawów i powikłań oraz planowania diagnostyki i leczenia. Za przykłady posłużyły przypadki kliniczne opisujące najczęstsze choroby cywilizacyjne, jak udar mózgu, choroba wieńcowa i nowotwór płuc.

Zasadą zajęć było stopniowe przejście od informacji podstawowych (anatomii, fizjologii) do praktycznego ich wykorzystania (diagnostyka, leczenie inwazyjne, zapobieganie). Wszystkie bloki tematyczne podzielono na 10 wykładów, z których każdy prowadzony był przez reprezentanta innej jednostki dydaktycznej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum