Gdańsk: GUMed otworzył Centrum Medycyny Translacyjnej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 08:55

W czwartek (9 maja) otwarto nową jednostkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Centrum Medycyny Translacyjnej (CMT). Na uroczystość przybyło liczne grono specjalistów z kraju i świata.

Gdańsk: GUMed otworzył Centrum Medycyny Translacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje uczelnia, medycyna translacyjna to sposób na szybkie przeniesienie wiedzy zdobytej w eksperymencie do codziennej praktyki klinicznej. To stosunkowo nowa, ale niezwykle ważna dyscyplina naukowa, wymagającą współpracy wielu różnych dziedzin.

- Cieszę się, że w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego udało się stworzyć przestrzeń, która pozwoli na realizację innowacyjnych  interdyscyplinarnych projektów zogniskowanych na medycynie spersonalizowanej - mówiła podczas otwarcia prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Dodała: - Jestem przekonana, że dzięki zastosowanym w CMT nowym rozwiązaniom  o charakterze organizacyjnym i infrastrukturalnym będziemy w stanie jeszcze lepiej wykorzystać potencjał naukowo-badawczy GUMed, jak również wzmocnić pozycję naszej Uczelni jako akademickiego lidera innowacyjności i cennego partnera dla otoczenia biznesowego w kraju i poza jego granicami.

Dla realizacji celów CMT konieczne było zapewnienie odpowiedniej nowej infrastruktury obejmującej przestrzeń pracowniano-zabiegową dla prowadzenia badań o charakterze klinicznym, pracownie obrazowania z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod rezonansu magnetycznego, przestrzeń laboratoryjną, przestrzeń biurową dla prowadzenia badań oraz przestrzeń komercyjną dla działania firm.

Optymalną lokalizacją był teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (budynek nr 5), w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnych Centrów: Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej. W pierwszym etapie uruchomiono nowoczesne centrum badań obrazowych układu sercowo-naczyniowego wraz z zapleczem (tzw. przestrzenią co-workingową), które umożliwia wspólną pracę przedstawicieli różnych środowisk naukowych oraz Centrum Transferu Technologii.

W kolejnych etapach planowane jest stworzenie: Pracowni badań obrazowych, Pracowni badań czynnościowych, Działu badań klinicznych, Pracowni zaawansowanej analityki medycznej, Pracowni hodowli komórkowych i tkankowych GLP, Pracowni GMP, Pracowni technologii i analizy leku GLP. Swoją siedzibę docelowo ma tu znaleźć również Pracownia bioinformatyczna i biostatystyczna, Pracownia bioinżynierii medycznej oraz laboratoryjna i biurowa przestrzeń do wynajęcia.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Narkiewicz, przewodniczący Rady Naukowej CMT, Centrum Medycyny Translacyjnej to miejsce, w którym słowo „współpraca” ma szczególną wartość i znaczenie. Dzięki zgromadzeniu na jednej przestrzeni najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu, który służyć będzie nie konkretnym jednostkom, ale wszystkim pracownikom, którzy chcą realizować innowacyjne projekty naukowe, uda się optymalnie wykorzystać rozproszony potencjał poszczególnych grup badawczych w strategicznych dla Uczelni obszarach działalności B+R.

Zastosowany w CMT model core facilities to obecnie najpowszechniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez wiodące uczelnie na świecie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum