Fundacja Rozwoju WUM pomaga już od dwóch lat. Nie tylko studentom

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 29 października 2019 16:33

W planach Fundacji Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest wsparcie infrastruktury naukowo-badawczej i dydaktycznej, m.in. Centrum Symulacji Medycznych.

Fundacja Rozwoju WUM pomaga już od dwóch lat. Nie tylko studentom
Kolejne pole działalności Fundacji dotyczy rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci według koncepcji Hallwick Fot. WUM

Fundacja powstała w 2017 r. z inicjatywy prof. Mirosława Wielgosia, rektora WUM. Wspiera rozwój polskiej medycyny, pomaga chorym dzieciom oraz prowadzi edukację zdrowotną.

Fundacja Rozwoju WUM rozpoczęła nabór wniosków o stypendia wyjazdowe w roku 2020 dla doktorantów i studentów. W 3. edycji konkursu Fundacja przyzna po dwa stypendia: dla doktorantów i studentów - w wysokości 10 tys. zł brutto na okres nie krótszy niż 14 dni. Naukowe stypendia wyjazdowe, zapewniające wzrost kompetencji i rozwój przyznawane są od 2018 r. Dotychczas skorzystało z nich 4 studentów i 4 doktorantów.

Fundacja wspiera także finansowo Uniwersytecką Poradnię Psychologiczną (University Caunselling Services MUW), która od października br. wznowiła pracę. Oferuje ona studentom bezpłatną pomoc psychologów, psychologów klinicznych i seksuologa. Studenci mogą korzystać z: poradnictwa psychologicznego, coaching’u, psychoedukacji, krótkoterminowej terapii indywidualnej, treningu biofeedback nakierowanego na zwiększenie efektywności radzenia sobie ze stresem, konsultacji seksuologicznych.

Jak zauważa Fundacja, ok. 25% młodych ludzi doświadcza jakiegoś rodzaju problemów psychicznych w okresie studiów. Do najczęstszych należą wysoki poziom stresu i lęku, depresja, występowanie myśli samobójczych, zaburzenia seksualne oraz zaburzenia osobowości.

Badania prowadzone na WUM w ramach projektu SUPP - Adaptacja kulturowa, integracja i wsparcie psychospołeczne dla studentów zagranicznych wykazały ponadto, że ponad 25% studentów zagranicznych WUM często lub prawie cały czas odczuwa samotność. Zmagają się oni także z barierami językowymi, trudnościami w komunikacji i problemami związanymi z organizacją życia codziennego. Wyzwaniem jest także często odmienność wartości, norm społecznych i nawyków studentów i społeczeństwa przyjmującego.

Kolejne pole działalności Fundacji dotyczy rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci według koncepcji Hallwick przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów (absolwentów i studentów WUM). Zajęcia terapeutyczne w wodzie prowadzone prowadzone są w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM.

Fundacja Rozwoju WUM współfinansowała również wyjazdy studentów medycyny - wolontariuszy Fundacji SASA do Afryki. TanSASAnia jest jednym z projektów Fundacji SASA, którego myślą przewodnią jest pomoc w Szpitalu Św. Józefa w Moshi, w Tanzanii.

Dzięki Fundacji studenci WUM mieli możliwość wykorzystania i pogłębiania swojej wiedzy zdobytej podczas studiów. Uczestniczyli w warsztatach z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii i chirurgii, prowadzonych przez lekarzy specjalistów. Pomagali w opiece nad pacjentami, brali udział w nocnych dyżurach i zwiększali wiedzę w zakresie chorób zakaźnych. Wolontariat był niezwykłą okazją do zdobycia bezcennego doświadczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum