Francuzi mówią "nie" komórkom dla dzeci

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2009 11:13

Francuzi jako pierwsi w Europie postanowili ograniczyć dzieciom dostęp do telefonów komórkowych. Ich używanie zwiększa ryzyko raka mózgu - wynika ze szwedzkich badań.

Wprowadzają więc zakaz reklam zachęcających maluchy do korzystania z komórek i rozpoczynają kampanię informacyjną mającą uświadomić rodzicom, że telefony są groźne dla zdrowia ich pociech.

Powodem są wyniki szwedzkich badań, według których dzieci używające telefonów komórkowych pięć razy częściej chorują na raka mózgu niż te, które z komórkami nie mają do czynienia.

Ale już w ubiegłym roku o rakotwórczym działaniu komórek ostrzegali amerykańscy lekarze. Według dyrektora amerykańskiego Instytutu Onkologii przy Uniwersytecie w Pittsburgu, Ronalda Herbermana, groźne dla zdrowia jest promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe i aparaty bezprzewodowe. Ludzkie tkanki są szczególnie podatne na częstotliwość fal wykorzystywaną przez te urządzenia.

Wpływ tego pola jest zgubny dla mózgu, bo uszkadza ścianki naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko wylewu oraz zwiększa produkcję hormonu stresu. Po kilku latach używania telefonu wzrasta ryzyko zapadnięcia na raka mózgu.

Na te niebezpieczeństwa znacznie bardziej narażone są dzieci. Pole elektromagnetyczne znacznie łatwiej bowiem przenika ich tkanki.

Z tezą po części zgadzają się brytyjscy badacze. Według nich wpływ telefonów może się ujawnić nawet po 10 latach.

- Nie możemy wykluczyć, że rak pojawi się dopiero wtedy - stwierdza prof. Lawrie Challis z brytyjskiego Programu Telefonii Komórkowej i Badań Zdrowia.

Co zatem zrobić, gdy jesteśmy skazani na „komórki“? Można używać zestaw głośnomówiący, a rozmowy ograniczać do minimum.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum