Finał bydgoskiej afery taśmowej: prof. Moryś już nie kieruje katedrą anatomii

Autor: Interia, MAK/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2021 13:31

Prof. Janusz Moryś został odwołany z funkcji kierownika Katedry Anatomii i kierownika Zakładu Anatomii i Neurobiologii GUMed.

Finał bydgoskiej afery taśmowej: prof. Moryś już nie kieruje katedrą anatomii
Prof. Janusz Moryś został odwołany z funkcji kierownika Katedry Anatomii GUMed; FOT. Arch. RZ
  • Prof. Janusz Moryś i inni wykładowcy dzielili się spostrzeżeniami na temat zbyt wysokiej zdawalności studentów w formie zdalnej
  • Na nagraniu prof. Moryś mówił m.in. o pieniądzach, które gdańska uczelnia miałaby otrzymywać od studentów, którzy powtarzają rok
  • Zdymisjonowanie naukowca jest efektem publikacji portalu Interia na temat nieprawidłowości na GUMed - podaje portal

Interia jako pierwsza opisała sprawę wydarzeń, jakie miały miejsce po zdalnym wykładzie z anatomii w bydgoskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zapomnieli wyłączyć mikrofony

Przypomnijmy, że z wizytacją w Bydgoszczy przebywał prof. Janusz Moryś z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po wykładzie prof. Moryś, wraz z tamtejszymi wykładowcami dzielili się spostrzeżeniami na temat zbyt wysokiej zdawalności studentów w formie zdalnej. Panowie zapomnieli wyłączyć mikrofony, a ich rozmowę nagrali studenci.

Na nagraniu w rolę "mentora" wcielił się prof. Moryś, który mówił m.in. o "funduszu Morysia". Miałyby to być pieniądze, które gdańska uczelnia otrzymuje od studentów, którzy powtarzają rok.

W kolejnych publikacjach portal Interia wykazał, że faktycznie liczba powtórek na GUMed odbiega od tych na innych uczelniach.

Co więcej, do redakcji portalu zgłaszali się do byli i obecni studenci prof. Janusza Morysia, „którzy w obszernych relacjach opisywali negatywne doświadczenia związane z prof. Morysiem i gdańską uczelnią” - informuje Interia.

GUMed się nie utożsamia

„Poglądy prezentowane przez prof. Janusza Morysia podczas spotkania w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy są Jego prywatnymi opiniami i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Uczelni - oświadczyły 3 marca br. władze GUMed.

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przesłały do redakcji Rynku Zdrowia oświadczenie w sprawie doniesień medialnych dotyczących głośnej wypowiedzi prof. Morysia.

Podzielamy troskę o jakość kształcenia

Uczelnia wskazała w oświadczeniu, że "prof. Janusz Moryś uczestniczył w rozmowach nie jako reprezentant GUMed, ale jako przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim, która jest niezależnym od władz państwowych organem społeczności akademickich uczelni medycznych".

"Jako społeczność akademicka GUMed podzielamy troskę o jakość kształcenia i weryfikowania wiedzy nabywanej przez, również studentów w warunkach nauczania zdalnego. Dbamy o to, aby jakość kształcenia była jak najwyższa, a weryfikacja efektów uczenia się - obiektywna, uczciwa i równa dla wszystkich egzaminowanych" - wyjaśniały władze gdańskiej uczelni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum