Federalizacja uczelni - czy to także propozycja dla uniwersytetów medycznych?

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 14 października 2019 20:41

- Myślę, że gdyby Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny były rozpoznawalne w świecie jako federacja, to w rankingach pozycja tych uczelni wzrosłaby nawet o kilkaset pozycji - rozważa prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, pytany przez nas o nowości, jakie ustawa o szkolnictwie wyższym przyniosła uczelniom medycznym.

Federalizacja uczelni - czy to także propozycja dla uniwersytetów medycznych?
Prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. PTWP

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym  spowodowała, że zamiast dotacji - która zawierała celowane pieniądze na poszczególne fragmenty działalności uczelni -  jest przyznawana subwencja, określana według algorytmu.

- I to jest właściwie clue tej reformy. Znacznie zwiększa się autonomia uczelni, która teraz sama decyduje na co przeznacza środki - wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak zaznacza, nowa ustawa daje więcej swobody w działaniu głównie rektorom, ale muszą oni zarazem być menadżerami: - To już nie są tylko osoby najwybitniejsze w gronie, ale ci którzy potrafią być dobrymi organizatorami. Subwencje można bowiem dobrze wykorzystać, zwiększając bardzo ważny potencjał uczelni, ale można też po prostu przejeść.

Prof. Wojciech Maksymowicz zwraca uwagę, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wprowadza też możliwość federalizacji uczelni, np. uniwersytetu powszechnego z uniwersytetem medycznym. To pewien rodzaj eksperymentu, ale oparty o doświadczenia innych krajów. 

Wiceminister wyjaśnia, że federalizacja daje możliwość połączenia potencjału uczelni, ale w taki sposób, że żadna z nich nie rezygnuje z odrębności i autonomii. - Czyli nie jest tak jak to bywało np. w przypadku przyłączenia dawnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy do UMK w Toruniu, co niewątpliwie dało wiele korzyści, ale też spowodowało pewne kłopoty i niezadowolenie; były różne głosy - zaznacza wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Federacja może się np. umówić, na zasadzie obopólnej umowy, że część zajęć uniwersytetu medycznego jest prowadzona na uniwersytecie powszechnym.

- Wiadomo, że Harvard i Maio Clinic to są właściwie federacje, ale rozpoznawalne na całym świecie dzięki ogromnemu potencjałowi. Harvard ma wiele szkół, m.in. szkolę medyczną, która funkcjonuje  pod jedną marką z Harvardem - przypomina profesor.

- Myślę, że gdyby Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny były rozpoznawalne w świecie jako federacja, to prawdopodobnie w rankingach pozycja tych uczelni wzrosłaby nawet o kilkaset pozycji - rozważa prof. Wojciech Maksymowicz.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (WKG, Białystok, 25-26 września 2019 r.).

Na odbywającej się w ramach WKG uroczystej gali prof. Wojciech Maksymowicz odebrał nagrodę "Promotor Polski" przyznawaną przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum