×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fatalny stan psychiczny toruńskich uczniów. Ponad połowa wymaga diagnostyki w kierunku depresji

Autor: oprac. JKB • Źródło: TOK FM, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 września 2023 10:30Zaktualizowano: 18 września 2023 10:41

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na zlecenie urzędu miasta przeprowadzili badania w 10 szkołach dotyczące dobrostanu społecznego i psychicznego młodzieży. Wyniki są zatrważające: aż 60 proc. uczniów nisko ocenia siebie i swoje samopoczucie, a ponad połowa potrzebuje diagnostyki w kierunku depresji.

Fatalny stan psychiczny toruńskich uczniów. Ponad połowa wymaga diagnostyki w kierunku depresji
Przeprowadzono badania wśród toruńskich uczniów. Fot. Shutterstock
  • Urząd miasta zlecił naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadanie dobrostanu społecznego i psychicznego młodzieży po pandemii koronawirusa - informuje TOK FM
  • Badanie zostało przeprowadzone w 10 toruńskich placówkach: pięciu podstawówkach, trzech liceach i dwóch technikach oraz szkołach branżowych
  • Pytania dotyczyły między innymi samooceny, społecznego nastawienia do zmian, optymizmu oraz strategii radzenia sobie z emocjami
  •  - Naszym zdaniem młodzież, jako cała grupa, wymaga wsparcia. Trzeba dać im szansę wypowiedzieć się o swoim samopoczuciu, lękach i obawach – podkreśliła koordynatorka badań prof. Marta Białecka cytowana przez TOK FM

Fatalne wyniki badań dotyczące stanu psychiki uczniów

Badania zostały przeprowadzone po to, aby ocenić, jak uczniowie się czują i z jakimi problemami na co dzień się mierzą. Badaczki z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły ankiety wśród 600 uczniów - w wieku 12-18 lat – a także ich rodziców. Pytania dotyczyły m.in. samooceny, społecznego nastawienia do zmian, optymizmu, a także strategii radzenia sobie z emocjami.

- Bardzo duża grupa młodzieży, bo aż 60 procent, ocenia siebie samego nisko. Gdyby myśleć o typowej sytuacji, to trzeba by oczekiwać, że będzie to jakieś 20 procent młodzieży, która ma takie niskie wyniki. Tutaj jest aż 60 procent. To jest bardzo smutny wynik - oceniła koordynatorka badań prof. Marta Białecka cytowana przez TOK FM.

Równie niepokojące okazały się inne dane. Okazuje się, że ponad połowa badanej młodzieży wymaga dokładnej diagnostyki w kierunku depresji. Zdaniem badaczek złe samopoczucie, niska samoocena, negatywne nastawienie do rzeczywistości i brak optymizmu oznacza, że dzieci i młodzież nie będą zmotywowani do dalszych działań.

Gorsze wyniki mają dziewczynki. "Niestety, często są też przekonane, że to one są odpowiedzialne za udzielanie wsparcia innym. Chłopcy są tu mniej chętni do pomagania, bo uznają, że właśnie jest to obszar, w którym się nie orientują" - czytamy na stronie rozgłośni, która cytuje słowa psycholożki.

Będzie pilotaż pomocy psychologicznej w szkołach

Zdaniem autorek badania toruńska młodzież potrzebuje wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. Dlatego jeszcze w tym roku w 10 szkołach, w których były prowadzone badania, ruszy pilotaż program pomocy psychologicznej.

- Pilotaż będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku, ale przyjęliśmy już, że najpóźniej na początku przyszłego roku szkolnego poszerzymy program na większą liczbę placówek oświatowych, a docelowo na wszystkie szkoły w Toruniu – wskazał prezydent Torunia Michał Zaleski, cytowany przez TOK FM.

Co ważne, zajęcia nie będą obowiązkowe. Miasto przeznaczony na program w ramach warsztatów psychologicznych i terapeutycznych 400 tys. złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze