Etyczne aspekty decyzji medycznych

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2011 19:23

Ukazała się publikacja, będącą pokłosiem II Konferencji Bioetycznej zorganizowanej w październiku 2010 r. przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Specjaliści z wielu dziedzin dyskutowali wówczas o etyce w zawodzie lekarza.

Etyczne aspekty decyzji medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To fundamentalne decyzje etyczne skutkują tym, że ktoś przeżyje, a ktoś inny nie. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej toczyła się otwarta debata na temat systemu opieki zdrowotnej, profesji medycznych i ich wykonywania oraz relacji między lekarzami, pacjentami i urzędnikami - powiedział PAP prof. dr hab. Jan Hartman, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jego zdaniem, bioetyki jest w Polsce za mało, a przecież bioetykami bywają lekarze, ale także filozofowie, prawnicy, psychologowie i socjologowie, a także specjaliści w zakresie zdrowia publicznego.

- Mówimy na przykład o problemie równego dostępu do świadczeń medycznych i sprawiedliwej dystrybucji środków na ochronę zdrowia pomiędzy rozmaite grupy pacjentów, rozmaite regiony, a także dyscypliny medycyny. Mówimy także o konkurowaniu pomiędzy pacjentami, o dostępie do świadczeń deficytowych. Te wszystkie zagadnienia tylko z pozoru dają się rozwiązać w oparciu o kryteria techniczne. Często wchodzi tu w grę decyzja etyczna - tłumaczył prof. Jan Hartman.

Jak ocenił, bioetyk musi m.in. zadać pytanie - jakie są ostateczne cele systemu opieki zdrowotnej: czy jest to ratowanie życia w sytuacjach krytycznych, czy bardziej istotna jest ogólna zdrowotność społeczeństwa.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum