Endosonografia to nowoczesna metoda diagnostyczna, ale lepiej nie ćwiczyć jej na pacjencie

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2019 09:59

H-T. Centrum Medyczne w Tychach rusza z pierwszym w Polsce cyklicznym kursem endosonografii (EUS) z zastosowaniem symulatora. - Wybór symulatora jako modelu podstawowego szkolenia wydaje się w świetle aktualnej wiedzy jak najbardziej racjonalny oraz etyczny wobec chorych - mówi nam dr Tomasz Romańczyk z H-T. Centrum Medyczne.

Endosonografia to nowoczesna metoda diagnostyczna, ale lepiej nie ćwiczyć jej na pacjencie
H-T. Centrum Medyczne w Tychach rusza z pierwszym w Polsce cyklicznym kursem endosonografii (EUS) z zastosowaniem symulatora. Fot. archiwum

Endosonografia (EUS) to nowoczesna metoda badania przewodu pokarmowego, łącząca ocenę endoskopową i ultrasonograficzną, mająca zastosowanie w diagnostyce onkologicznej. Zaawansowanie tej techniki pozwala na wykonywanie badań diagnostycznych nie tylko wnętrza przewodu pokarmowego i jego ścian, ale również sąsiadujących narządów za pomocą specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG.

Głowica ultrasonograficzna zamontowana na końcówce endoskopu umożliwia przeprowadzenie badania o dużo większej czułości diagnostycznej niż w przypadku badania wykonywanego tradycyjną techniką, przez powłoki brzuszne.

- Szkolenie w zakresie wykonywania badań EUS jest czasochłonne, a mając w pamięci trudność odbywania takiego szkolenia za granicą chcieliśmy je udostępnić lekarzom zamierzającym nauczyć się tej techniki endoskopowej - podkreśla dr Tomasz Romańczyk, który odbył kurs endosonografii w USA i nabyte umiejętności stosuje w praktyce klinicznej.

Dodaje: - Podobnie jak w wypadku organizowanych już przez nas od 11 lat kursów z zaawansowanych technik endoskopowych wypełniamy w ten sposób lukę w kształceniu podyplomowym lekarzy, zapewniając szkolenie jak dotychczas niedostępne dla gastroenterologów.

Szkolenie jest oparte o symulator do treningu echoendoskopii (EUS). Symulator pozwala na prowadzenie praktycznego ćwiczenia liniowego i radialnego EUS. Uczestnik może ćwiczyć nawigację w zakresie widzenia bocznego, interpretację obrazu ultradźwiękowego i rozpoznawanie wielu punktów orientacyjnych.

Użycie symulatora w szkoleniu EUS jest w Polsce nowością. Według wytycznych amerykańskich w większości badań endoskopowych przejście szkolenia na symulatorach pod nadzorem doświadczonego operatora jest warunkiem umożliwiającym rozpoczęcie wykonywania zabiegów u pacjentów. W Polsce na przeszkodzie realizacji takich wytycznych stał brak dostępności do profesjonalnych symulatorów.

Zastosowanie symulatora zdecydowanie ułatwia szkolenie podstawowe i "wybacza" wirtualne błędy, które popełnione w praktyce klinicznej niosłyby niebezpieczeństwo powikłań u pacjenta. - Wybór symulatorów jako modelu podstawowego szkolenia wydaje się w świetle aktualnej wiedzy jak najbardziej racjonalny oraz etyczny wobec chorych - podkreśla dr Tomasz Romańczyk.

Sześć oddzielnych przypadków oferuje dogłębne szkolenie z liniowego EUS dla okolicy dwunastnicy, żołądka oraz radialnego EUS dla żołądka, opuszki dwunastnicy i części pozaopuszkowej dwunastnicy.

Na symulatorze techniki EUS można ćwiczyć także trudne przypadki. - W programie symulacji są bowiem opcje pokazujące rzadko spotykane patologie. W sytuacji, gdy lekarz zetknie się z podobnymi przypadkami w praktyce zdecydowanie rosną szanse, że je dostrzeże - tłumaczy specjalista.

Co warte podkreślenia technika endosonograficzna, łącząc zalety endoskopii i ultrasonografii, pozwala nie tylko na uzyskanie obrazu struktur w przewodzie pokarmowym i sąsiadujących z nim narządach, ale umożliwia też przeprowadzenie biopsji celowanej narządów położonych w jamie brzusznej. Biopsja odbywa się bezpośrednio ze światła przewodu pokarmowego przy zastosowaniu w końcówce endoskopu specjalnej igły do badań cytologicznych i histologicznych.

- Tak przeprowadzane badanie, choć w jego trakcie przecina się światło przewodu pokarmowego, niesie z sobą stosunkowo niewielkie ryzyko powikłań, przy nieporównywalnie dużo większej skuteczności diagnostycznej niż biopsja wykonywana przez powłoki skórne i jelita - podkreśla dr Tomasz Romańczyk.

W Europie technika endosonografii jest znana od l. 90. W Polsce była dotąd - ze względu na ograniczenia sprzętowe i kosztowe - rzadko stosowana. Obecnie jest uznawana za złoty standard w przedoperacyjnej diagnostyce nowotworów trzustki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum