Egzaminy specjalizacyjne odwołane z powodu pandemii, kilkuset lekarzy bez pracy

Autor: Konsylium24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 19:46

Nie są już lekarzami w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, ale wciąż nie są specjalistami - takie konsekwencje dla kilkuset lekarzy niesie ze sobą decyzja o odwołaniu wszystkich Państwowych Egzaminów Specjalizacyjnych (PES). Mimo ogromnego zapotrzebowania w okresie pandemii COVID-19 wielu z nich pozostaje bez pracy i bez tytułu.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wielu młodych lekarzy wraz z  wygaśnięciem rezydentury zakończyło swoją pracę w dotychczasowym oddziale, przeznaczając ostatni czas na przygotowanie do egzaminu i planując dalsze zatrudnienie, już z tytułem specjalisty. Osoby te pozostają teraz bez pracy (zakończenie rezydentury finansowanej z budżetu państwa) i bez tytułu (degradacja do tytułu lekarza w trakcie specjalizacji). Tymczasem lekarzy zaś w dobie przybierającej na sile pandemii dramatycznie brakuje.

Rozwój narzędzi teleinformatycznych pozwala radzić sobie w wielu kwestiach bez konieczności wychodzenia z domu - choćby poprzez platformy e-learningowe czy teleporady w placówkach medycznych. Dlaczego więc nie wdrożono takiego rozwiązania w przypadku egzaminów specjalizacyjnych i co na ten temat sądzą sami lekarze?

To pytanie postawił serwis lekarski, przeprowadzając anonimową ankietę dotyczącą możliwości zdalnego zdawania PES oraz sposobów na polepszenie jakości ich przeprowadzania. Wyniki trwającej 4 dni sondy na forum Konsylium24.pl pokazały, że wśród 2877 ankietowanych połowa uważa, że PES mogłyby się odbywać zdalnie w wyjątkowych sytuacjach, a 16% - że powinno to być rutynowe.

Ponadto większość z nich (69%) uważa, że osoby, które zdążyły zdać część testową PES w sesji wiosennej 2020, powinny mieć zaliczony cały egzamin z uwagi na panującą epidemię.

Więcej: konsylium24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum