Egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia27 kwietnia 2021 17:14

Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się od 4 do 20 maja z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym
Tegoroczne matury i egzamin ósmoklasisty odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym; FOT. Arch. RZ
  • W ubiegłym roku podczas egzaminów w szkołach nie było żadnych ognisk zakażeń - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna
  • Dyrektorzy szkół bardzo poważnie podchodzą do wytycznych związanych z wymogami sanitarnymi - mówi szef CEM Marcin Smolik
  • Łącznie do tegorocznych matur i egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 726 tys. uczniów i absolwentów

Sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży rozpatrzyła we wtorek informację Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącą trybu i sposobu przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty, w szczególności biorąc pod uwagę wyzwania związane z prowadzeniem edukacji w trybie zdalnym oraz organizacją nauczania w czasie epidemii koronawirusa.

- Egzaminy maturalne odbędą się od 4 do 25 maja, natomiast w dniach 25-27 maja przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty. Z koli egzamin zawodowy rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 8 lipca - informuje resort edukacji.

Egzamin ósmoklasisty: mniej zadań w arkuszach

W 2021 r. egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych 16 grudnia 2020 roku - z mniejszą liczbą zadań w arkuszach egzaminacyjnych, w tym zadań otwartych. Czas na odpowiedzi pozostanie taki sam, jak w poprzednich latach.

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku ponad 360 tysięcy uczniów z prawie 13 tysięcy szkół.

Natomiast szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CEM) Marcin Smolik przypomniał w czasie wtorkowego posiedzenia sejmowej komisja edukacji, nauki i młodzieży, że tegoroczny egzamin maturalny, podobnie jak egzamin ósmoklasisty, także będzie przeprowadzony na wymagań opublikowanych w rozporządzeniu ministra nauki i edukacji z grudnia 2020 r.

- Egzaminy obowiązkowe w tym roku to tylko część pisemna na poziomie podstawowym, obejmująca język polski, matematykę i wybrany język obcy. Część ustna jest nieobowiązkowa. Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - informował Marcin Smolik.

Dodał, że do tegorocznej matury zgłoszono 271 tys. absolwentów szkół średnich. Dodatkowo do egzaminu przystąpi 95 tys. absolwentów z lat ubiegłych.

Wszystkie egzaminy w rygorze sanitarnym

- Wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone z ścisłym reżimie sanitarnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki sporządziły odpowiednie wytyczne, które zostały już zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny - zaznaczył Marcin Smolik.

Dodał: - Wytyczne dotyczące wymogów sanitarnych obowiązujących podczas tegorocznych egzaminów zostały dwa tygodnie temu opublikowane, między innymi na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Dyrektorzy szkół bardzo poważnie podchodzą do tych wytycznych. W ubiegłym roku w szkołach nie było żadnych ognisk zakażeń. Dyrekcje szkół mocno dbają to, by zdający wchodzili odrębnymi wejściami o różnych porach dnia - podsumował szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum