Egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym
Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się od 4 do 20 maja z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

- W ubiegłym roku podczas egzaminów w szkołach nie było żadnych ognisk zakażeń - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna
- Dyrektorzy szkół bardzo poważnie podchodzą do wytycznych związanych z wymogami sanitarnymi - mówi szef CEM Marcin Smolik
- Łącznie do tegorocznych matur i egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 726 tys. uczniów i absolwentów
Sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży rozpatrzyła we wtorek informację Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącą trybu i sposobu przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty, w szczególności biorąc pod uwagę wyzwania związane z prowadzeniem edukacji w trybie zdalnym oraz organizacją nauczania w czasie epidemii koronawirusa.
- Egzaminy maturalne odbędą się od 4 do 25 maja, natomiast w dniach 25-27 maja przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty. Z koli egzamin zawodowy rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 8 lipca - informuje resort edukacji.
Egzamin ósmoklasisty: mniej zadań w arkuszach
W 2021 r. egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych 16 grudnia 2020 roku - z mniejszą liczbą zadań w arkuszach egzaminacyjnych, w tym zadań otwartych. Czas na odpowiedzi pozostanie taki sam, jak w poprzednich latach.
Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w tym roku ponad 360 tysięcy uczniów z prawie 13 tysięcy szkół.
Natomiast szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CEM) Marcin Smolik przypomniał w czasie wtorkowego posiedzenia sejmowej komisja edukacji, nauki i młodzieży, że tegoroczny egzamin maturalny, podobnie jak egzamin ósmoklasisty, także będzie przeprowadzony na wymagań opublikowanych w rozporządzeniu ministra nauki i edukacji z grudnia 2020 r.
- Egzaminy obowiązkowe w tym roku to tylko część pisemna na poziomie podstawowym, obejmująca język polski, matematykę i wybrany język obcy. Część ustna jest nieobowiązkowa. Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - informował Marcin Smolik.
Dodał, że do tegorocznej matury zgłoszono 271 tys. absolwentów szkół średnich. Dodatkowo do egzaminu przystąpi 95 tys. absolwentów z lat ubiegłych.
Wszystkie egzaminy w rygorze sanitarnym
- Wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone z ścisłym reżimie sanitarnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki sporządziły odpowiednie wytyczne, które zostały już zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny - zaznaczył Marcin Smolik.
Dodał: - Wytyczne dotyczące wymogów sanitarnych obowiązujących podczas tegorocznych egzaminów zostały dwa tygodnie temu opublikowane, między innymi na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Dyrektorzy szkół bardzo poważnie podchodzą do tych wytycznych. W ubiegłym roku w szkołach nie było żadnych ognisk zakażeń. Dyrekcje szkół mocno dbają to, by zdający wchodzili odrębnymi wejściami o różnych porach dnia - podsumował szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)