Dziekani WUM do społeczności akademickiej: niedopuszczalne formy wyrażania opinii i pochopne…

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 17:55

Zwracamy się do Państwa w poczuciu odpowiedzialności zarówno za tę najbliższą, jak i odległą przyszłość naszej Uczelni. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami w ostatnich dniach budzą nasz najgłębszy niepokój i dezaprobatę - piszą w liście otwartym z 7 stycznia do społeczności akademickiej dziekani wydziałów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dziekani WUM do społeczności akademickiej: niedopuszczalne formy wyrażania opinii i pochopne…
Fot. Archiwum

Dziekani zapewniają, że nie jest ich zamiarem podejmowanie kolejnej oceny przebiegu szczepień przeciw COVID-19 realizowanych przez Centrum Medyczne WUM, ale…

- Chcemy zwrócić uwagę na niedopuszczalne formy wyrażania opinii oraz pochopne formułowanie oskarżeń, które pojawiają się w przestrzeni medialnej - piszą szefowie wydziałów WUM.

''Jakkolwiek wszyscy Członkowie naszej Społeczności mają pełne i równe prawo wyrażania swoich sądów, to jednak treść licznych, częściowo anonimowych komentarzy, dalece odbiega od standardów, których powinni przestrzegać lekarze, pracownicy naukowi, doktoranci i studenci wyższej uczelni. Pamiętajmy, że każdemu Członkowi Społeczności Akademickiej należy się prawo do zachowania godności. Nie możemy więc zaakceptować hejtu nacechowanego wrogością i agresją jako formy dyskusji i presji. Tym bardziej, że przy okazji ujawnienia nieprawidłowości w zakresie szczepień pojawiają się opinie o charakterze szkalującym, odnoszące się do przeszłości. Uważamy za niegodne anonimowe formułowanie oskarżeń i przypisywania win bez możliwości bezstronnej interpretacji zdarzeń'' - czytamy w liście otwartym.

Dziekani stanowczo przeciwstawiają się ''kreowaniu w zewnętrznych mediach krzywdzącego wizerunku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako Uczelni niedbającej o poziom kształcenia, tolerującej nieakceptowalne zachowania, takie jak zastraszanie, mobbing czy też nierówność w traktowaniu''.

Apelują o ''rozwagę i rzeczową dyskusję, która daje szanse uzyskania porozumienia, zamiast ulegania pokusie publicznego wyrażania złych emocji, które w dzisiejszych czasach stało się powszechnym sposobem osiągania fałszywego poczucia sprawiedliwości''.

Pod listem otwarty podpisali się prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. farm. Joanna Kolmas, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, dr hab. Dariusz Białoszewski prof. WUM, dziekan Wydziału Medycznego, dr hab. n. med.  Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Więcej: wum.edu.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum