Dzieci palaczy mają rozregulowane ciśnienie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 08:15

Ekspozycja na dym papierosowy podczas ciąży powoduje niekontrolowane skoki ciśnienia u noworodków oraz zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej.

Zespół badaczy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zauważa, że u dzieci, których matki w ciąży wdychały dym papierosowy lub same paliły papierosy, częściej występuje nieregularny puls i duże wahania ciśnienia krwi, nawet podczas snu. Skoki ciśnienia obciążają z kolei serce dziecka, które musi przez to pracować szybciej i mocniej.

Dzieci palaczy mają stałe problemy z regulacją ciśnienia. Te badania po raz pierwszy udowodniły, że wczesna ekspozycja na dym tytoniowy może prowadzić do długoterminowego przeprogramowania mechanizmów regulujących ciśnienie tętnicze u dziecka.

Badacze obserwowali 36 noworodków. Matki 17 z nich paliły podczas ciąży. Okazało się, że dzieci, które były w okresie prenatalnym narażone na dym papierosowy, już w pierwszym tygodniu po urodzeniu miały duże skoki ciśnienia zwłaszcza, gdy były podnoszone z łóżeczka. Objawy te pogarszały się stopniowo w ciągu kolejnych miesięcy życia.

Zdaniem badaczy, jest to jeden z głównych czynników ryzyka śmierci łóżeczkowej. Jak twierdzą, palenie w czasie ciąży jest odpowiedzialne za jedną trzecią nagłych zgonów niemowląt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum