Dyrektor NIZP-PZH: w systemie potrzebni są koordynatorzy opieki nad pacjentami

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 08:01

- Poważny problem związany z absolwentami zdrowia publicznego polega na tym, że bardzo szybko wchodzą na rynek pracy, ale, niestety, bardzo często zatrudnienie znajdują poza ochroną zdrowia, głównie w sektorze prywatnym - mówi dr Grzegorz Juszczyk*, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Dyrektor NIZP-PZH: w systemie potrzebni są koordynatorzy opieki nad pacjentami
Dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH; FOT. PTWP

- Tymczasem absolwenci zdrowia publicznego posiadają dobre kompetencje między innymi do pełnienia roli koordynatorów opieki nad pacjentami; mogą też efektywne wspierać lekarzy oraz pielęgniarki w obowiązkach typowo administracyjnych - podkreśla Grzegorz Juszczyk.

I dodaje: - Jeżeli w najbliższym czasie nie stworzymy w systemie opieki zdrowotnej zawodu dla absolwentów zdrowia publicznego, zainteresowanie w wśród młodych ludzi podejmowaniem studiów na tym kierunku będzie coraz mniejsze. Niestety, taki spadkowy trend już obserwujemy.

- W naszym kraju nadal brakuje nazwy zawodu, który wykonują osoby kończące studia na kierunku zdrowie publiczne. Zdecydowanie łatwiej takie określenie znaleźć w języku angielskim. W literaturze międzynarodowej w wielu krajach stosuje się termin „public health professional”. Jest to więc osoba zawodowo zajmująca się zdrowiem publicznym, ale oczywiście w ten sposób nie możemy nazwać tego zawodu - wskazuje dyrektor NIZP-PZH.

- Padały więc już takie propozycje jak, na przykład „inspektor zdrowia publicznego”. W mojej opinii, najbardziej adekwatnie oddającym, w polskich realiach, tego rodzaju zadania w systemie ochrony zdrowia terminem, jest „koordynator opieki nad pacjentem” - zaznacza.

Przypomina, że przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych podkreślają, że brakuje w kraju kadr, aby maksymalnie oraz możliwie jak najefektywniej wykorzystać czas, jaki mamy na kontakt z pacjentem np. podczas wizyty w gabinecie lekarskim, aby zdążyć wykonać wszelkie niezbędne czynności, które może wykonać tylko specjalista.

- Pacjent powinien wychodzić z gabinetu z planem leczenia oraz opracowaną ścieżką dalszego koordynowanego postępowania. Tak ścieżkę przygotowywać powinien właśnie koordynator opieki nad pacjentem, czyli osoba doskonale znająca nie tylko zależności w samej ochronie zdrowia, ale także jej korelacje z system opieki społecznej - zwraca uwagę.

- Takie kompetencje u absolwentów zdrowia publicznego już zaczęliśmy kształcić. W wyniku wielu rozmów w projekcie rozporządzenia pilotażowego dotyczącego koordynowanej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca pojawiła się funkcja „asystent opieki”. Ma być realizowana przez osoby z wykształceniem medycznym lub absolwentów zdrowia publicznego znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez NIZP-PZH - podsumowuje dr Grzegorz Juszczyk.

* Wypowiedź zarejestrowana podczas sesji „Zawody medyczne” w tamach XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Czytaj także: TUTAJ

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum