×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dwaj naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali profesorami tytularnymi

Autor: oprac. KM • Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny10 lutego 2023 13:10

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy dr hab. n. med. Wojciech Cnota i dr hab. n. med. Bartosz Czuba otrzymali tytuły profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne - poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny.

Dwaj naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali profesorami tytularnymi
fot. Shutterstock
  • Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował o przyznaniu tytułów profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne dwóm naukowcom związanym z uczelnią
  • Tytuły profesorów uzyskali dr hab. n. med. Wojciech Cnota i dr hab. n. med. Bartosz Czuba
  • Naukowcy są pracownikami Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM

Wojciech Cnota i Bartosz Czuba z SUM profesorami

Na mocy postanowienia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 23 stycznia 2023 r. dr hab. n. med. Wojciech Cnota i dr hab. n. med. Bartosz Czuba otrzymali tytuły profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Poinformował o tym Śląski Uniwersytet Medyczny. Obaj naukowcy są związani z uczelnią: pracują w Katedrze i Oddziale Klinicznym Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM.

Prof. Wojciech Cnota ukończył SUM: w 1998 r. uzyskał dyplom lekarza, a odpowiednio w 2003 r. i 2014 r. tytuły dr. n. med. i dr. hab. n. med. Zajmuje się diagnostyką prenatalną, a także diagnostyką inwazyjną I/II trymestru ciąży i ultrasonograficzną oceną przepływu krwi w przewodzie żylnym płodu. W latach 2001-2005 współtworzył pierwszy w południowej Polsce ośrodek badań prenatalnych, a ponadto uczestniczył w pracach Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących utworzenia Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej. Rekomendacje posłużyły do wprowadzenia w życie ministerialnego Programu Badań Prenatalnych.

Prof. Bartosz Czuba ukończył II Wydział Lekarski w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był związany m.in. z Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Zabrzu oraz Kliniką Patologii Ciąży i Rozrodczości w Zabrzu. Był organizatorem i wykładowcą w czasie kursów z zakresu zastosowania ultrasonografii trójwymiarowej w diagnostyce prenatalnej - jednych z pierwszych w Polsce kursów dla lekarzy dotyczących tej metody diagnostycznej. Prace naukowe specjalisty dotyczą zastosowania ultrasonografii i badań dopplerowskich oraz testów biochemicznych w diagnostyce prenatalnej, a także w badaniach echokardiograficznych płodów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze