Duchowość w medycynie na nowym kierunku lekarskim na KUL. Medycy komentują, rzecznik odpowiada
Gorąca dyskusja rozgorzała w mediach społecznościowych na temat programu zajęć na nowym kierunku lekarskim, który 1 października uruchamia Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wśród przedmiotów znalazły się bowiem m.in. „profesjonalizm i duchowość w medycynie” czy „socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna”. Szef Porozumienia Rezydentów komentuje że to „zbędne dokładanie przedmiotów obciążających studentów”.

- Studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego KUL mają w programie takie przedmioty, jak: „Profesjonalizm i duchowość w medycynie”, „Socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna”
- Czy przyszli lekarze potrzebują wiedzy z tego zakresu? – dyskutują studenci KUL na Twitterze, a przewodniczący Porozumienia Rezydentów zauważa, że jest to „dokładanie przedmiotów obciążających studentów, a nie mających wpływu na ich kompetencje jako lekarzy”
- We wszystkich programach kierunków medycznych w Polsce i na świecie znajdują się bloki zajęć humanistycznych, społecznych i filozoficznych – ripostuje rzecznik prasowy KUL
Duchowość w medycynie na nowym kierunku lekarskim na KUL odpowiada
Program zajęć na pierwszym semestrze pierwszego roku studiów kierunku lekarskiego na KUL zamieściła w mediach społecznościowych jedna ze studentek. Wśród licznych przedmiotów znalazły się m.in. „Biblia – istota i rola w kulturze” (konwersatorium), „Profesjonalizm i duchowość w medycynie” (wykład i seminarium), „Socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna” (wykład, ćwiczenia, konwersatorium).
- Nie wierzyłam, póki nie zobaczyłam – podsumowała na Twitterze.
Jej wpis skomentował Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. - Studia medyczne są długie, żmudne i trudne. Kiedy je kończymy, oczekiwana jest od nas odpowiedzialność, rzetelna wiedza i profesjonalizm. Patrząc na to, naprawdę zbędnym jest dokładanie przedmiotów obciążających studentów, a nie mających wpływu na ich kompetencje jako lekarzy – przekonywał.
O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli uczelni. Robert Szwed, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że we wszystkich programach kierunków medycznych w Polsce i na świecie znajdują się bloki zajęć humanistycznych, społecznych i filozoficznych – również na KUL.
Kierunek Lekarski na KUL rusza 1 października
Celem takich zajęć jest - jak słyszymy - przedstawienie człowieka-pacjenta holistycznie – jako celu wszystkich działań (w tym działań w medycynie) i zbudowanie kontekstu, w którym lekarz wykorzystywać będzie swoją wiedzę w sposób profesjonalny, uwzględniając również kontekst kulturowy, społeczny, filozoficzny i moralny swoich działań.
Robert Szwed dodał również, że przedmioty, o które toczy się dyskusja na Twitterze, stanowią łącznie 90 godzin w programie studiów na kierunku lekarskim obejmującym 5115 godzi zajęć dydaktycznych (bez praktyk), co stanowi 0,018% ogólnej liczby godzin zajęć.
Przypomnijmy, że kierunek Lekarski na KUL rusza 1 października 2023 roku. Zgodę na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, uczelnia uzyskała w czerwcu 2022 roku po pozytywnej rekomendacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia. Limit miejsc na pierwszy rok studiów wynosi 60 osób. Władze KUL zakładają, że z każdym rokiem ich liczba będzie się zwiększać.
6 października 2022 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na KUL. Podczas uroczystości wiceminister zdrowia Piotr Bromber przekazał uczelni czek na 40 mln złotych na utworzenie studiów na kierunku lekarskim.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (14)