Dr Ralph Steinman - ojciec komórek dendrytycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2011 18:41

Dr Ralph Steinman - tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - to odkrywca komórek dendrytycznych, które zapoczątkowują i regulują reakcję organizmu na obce cząsteczki, tzw. antygeny. Naukowiec zmarł niestety 30 września w wieku 68 lat z powodu raka trzustki, który zdiagnozowano u niego cztery lata temu.

Dr Ralph Steinman - ojciec komórek dendrytycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
O śmierci noblisty poinformowała jego macierzysta uczelnia - Uniwersytet Rockefellera w Nowym Jorku - kilka godzin po ogłoszeniu decyzji przez Komitet.

- Uniwersytet Rockefellera jest zaszczycony, że Ralph Steinman został wyróżniony przez Komitet Noblowski za nowatorskie odkrycia dotyczące odpowiedzi immunologicznej organizmu - powiedział prezes uczelni Marc Tessier-Lavigne.

Członek Komitetu Noblowskiego Goran Hansson powiedział, że komitet nie wiedział o śmierci naukowca podejmując decyzję o przyznaniu mu Nobla. Zgodnie z regulaminem, Nagrody Nobla przyznawane są żyjącym osobom.

Proszony w jednym z wywiadów, jeszcze przed otrzymaniem Nobla, o wskazanie najbardziej wyjątkowego momentu w karierze naukowej, Steinman odpowiedział bez wahania: ''zidentyfikowanie komórek dendrytycznych w 1972 roku oraz zdefiniowanie ich ogromnej roli w immunologii w 1978''.

Dr Ralph Marvin Steinman urodził się 14 stycznia 1943 r. w Montrealu (Kanada). W 1963 roku ukończył kanadyjski Uniwersytet McGill, a pięć lat później otrzymał tytuł doktora w Harvardzkiej Szkole Medycznej. W 1970 roku rozpoczął pracę w Laboratorium Fizjologii Komórkowej i Immunologii w nowojorskim Uniwersytecie Rockefellera. Był członkiem National Academy of Sciences i amerykańskiej organizacji pozarządowej Institute of Medicine, wchodzących w skład United States National Academies.

To właśnie w budynkach Uniwersytetu Rockefellera dr Steinman dokonał odkrycia, które utorowało drogę nowej gałęzi badań immunologicznych. Ukazanie się w 1973 roku na łamach "Journal of Experimental Medicine" artykułu, w którym po raz pierwszy został użyty termin "komórka dendrytyczna", zapoczątkowało szereg badań nad wykorzystaniem tych sprytnych komórek w różnych rodzajach terapii.

Zdolność komórek dendrytycznych do chronienia organizmu przed reakcją autoimmunologiczną, czyli skierowaną przeciwko własnym, prawidłowo funkcjonującym komórkom, ma zastosowanie m.in. w leczeniu alergii, chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane czy łuszczyca, a także przy przeszczepach. Funkcją komórek dendrytycznych (prezentujących antygen) jest m.in. szkolenie innych komórek odporności w rozpoznawaniu i zwalczaniu infekcji, jak również w tropieniu i niszczeniu nowotworów.

Zidentyfikowanie komórek dendrytycznych przyniosło badaczowi w 2007 roku prestiżową amerykańską nagrodę Laskera.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum