Dr Paweł Grzesiowski laureatem konkursu Popularyzator Nauki
Nagrodę Główną w 18. edycji konkursu Polskiej Agencji Prasowej Popularyzator Nauki otrzymał w piątek dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Przystępnie o trudnych zagadnieniach medycznych
Za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami - tymi słowami jury konkursowe uzasadniło przyznanie nagrody głównej.
- Przekonujemy się codziennie, że nauka ratuje życie. Dziś możemy powiedzieć, że szczepienia covidowe uratowały 20 mln ludzi na świecie. To właśnie dzięki nauce szczepionkę covidową mieliśmy w ciągu roku od odkrycia wirusa SARS-CoV-2. To pokazuje, jaka jest niebywała potęga nauki. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia, bo tylko 60-70 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych zaszczepiło się. Jeszcze słabiej zaszczepili się Ci, co się dopiero rozwijają - powiedział laureat odbierając nagrodę.
Wszystkich dziennikarzy zachęcił do kontaktu ze sobą i zapewnił, że odbiera każdy telefon.
Dr Grzesiowski jest wykładowcą akademickim i autorem niemal 300 publikacji naukowych. Od marca 2020 r. wraz z zespołem lekarzy prowadzi cotygodniowe otwarte webinaria na tematy związane z pandemią COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi.
Docenione zaangażowanie
"Serdecznie i z całego serca" gratulował uczestnikom konkursu, także tym nienagrodzonym, prezes PAP Wojciech Surmacz. - Kiedyś jeszcze jako zwykły dziennikarz, jak obserwowałem ten konkurs, to było zawsze dla mnie wielkie wydarzenie i myślę, że warto w nim uczestniczyć i warto wygrywać - dodał.
Zauważył przy tym, że Popularyzator Nauki ma już 18 lat. - To jest duża rzecz. Podziękowania należą się, proszę mi wybaczyć pewien rodzaj egoizmu, redakcji. Chciałbym bardzo mocno podziękować Ani Ślązak - szefowej redakcji Nauka w Polsce i pani prezes fundacji - Małgosi Biegalskiej - powiedział.
Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie - ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)