Dr Karolina Pierzynowska z prestiżową nagrodą za badania nad terapią Alzheimera i Huntingtona

Autor: KG • Źródło: UG, Nauka w Polsce27 września 2021 15:10

Prestiżowa międzynarodowa nagroda Future Science Future Star Award trafiła do rąk dr Karoliny Pierzynowskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadzi badania nad terapią w chorobach Alzheimera i Huntingtona.

Dr Karolina Pierzynowska laureatką nagrody Future Science Future Star Award. Fot. Uniwersytet Gdański
  • Przedmiotem badań dr Karoliny Pierzynowskiej jest opracowanie terapii dla choroby Alzheimera i Huntingtona z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu
  • Future Science Future Star Award ma na celu wyróżnienie wybitnych naukowców, zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może w znaczącym stopniu wpłynąć na ludzkie zdrowie
  • Nagroda ta po raz pierwszy trafia do polskiej naukowczyni
  • Dr Pierzynowska jest również laureatką 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO ''Dla Kobiet i Nauki''

Kapituła nagrody Future Science Future Star Award zwróciła uwagę na badania prowadzone przez dr Karolinę Pierzynowską, których tematem jest opracowanie terapii dla choroby Alzheimera i Huntingtona z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu - informuje Uniwersytet Gdański.

Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro jak i na modelach mysich tej chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii - podaje uczelnia.

Genisteina a leczenie choroby Alzheimera

W marcu br. Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał polski patent na wynalazek pt. ''Genisteina do zastosowania do leczenia choroby Alzheimera''.

Wymieniony w tytule patentu związek to obecny w soi flawonoid, który - jak się okazuje - może być bardzo pomocny w terapii choroby Alzheimera i prawdopodobnie innych schorzeń - informował serwis Nauka w Polsce.

Dr Pierzynowska wyjaśniała wtedy, że choroby neurodegeneracyjne wywołują w organizmie szereg ciężkich objawów, stanowiąc poważne wyzwanie medyczne naszych czasów.

- A to dlatego, że neurony, czyli komórki nerwowe, posiadają bardzo słabe właściwości regeneracyjne. Raz zepsute prawie nie ulegają samonaprawie, tak jak dzieje się w przypadku komórek skóry czy wątroby. Okazuje się, że uszkodzenie oraz śmierć komórek nerwowych może wynikać z akumulacji patologicznych białek w tych komórkach - tłumaczyła badaczka z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG, współautorka wynalazku.

Jak wskazała teoretycznie stosunkowo prostym rozwiązaniem wydawałoby się usunięcie takich białek z neuronów, co poprawiłoby ich funkcjonowanie.

- Podejście to okazało się jednak bardzo trudne w praktyce, gdyż substancja, która by do tego doprowadzała, musiałaby charakteryzować się wieloma właściwościami, nie tylko usuwać patogenne białka, ale także przekraczać barierę krew-mózg i być bezpieczna dla pacjentów - wyjaśniała specjalistka.

Genisteina nadzieją dla chorych na Alzheimera i Huntingtona?

Genisteina, jak twierdzą autorzy odkrycia, wykazuje wszystkie pożądane właściwości. Naukowcy prowadzą już badania na dwóch zwierzęcych modelach neurodegeneracyjnych schorzeń - choroby Huntingtona i Alzheimera.

Testy wskazują, że podanie genisteiny prowadzi do poprawy stanu zwierząt z tymi zaburzeniami. Spada ilość toksycznych białek w mózgu, a zachowanie zwierząt ulega poprawie. Pod niektórymi względami chore osobniki stają się nawet nieodróżnialne od zdrowych - informowali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ich badania wzbudziły już szerokie zainteresowanie, zarówno wśród naukowców jak i firm farmaceutycznych.

Kim jest laureatka nagrody Future Science Future Star

Dr Karolina Pierzynowska ma 30 lat, jest naukowcem i nauczycielem akademickim Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ma na swoim koncie wiele nagród naukowych.

''Rzeczywiście, badania, które prowadzę budzą ogromne zainteresowanie. Z jednej strony z powodu dość spektakularnych wyników, które otrzymuję, a z drugiej z powodu ogromnego zapotrzebowania na rozwój terapii dla chorób neurologicznych. Badania te przyniosły mi wiele wyróżnień, w tym m. in. Nagrodę Polskiej Akademii Nauk, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także Stypendium L’Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki'' - mówiła w wywiadzie dla Uniwersytetu Gdańskiego.

Future Science Future Star - co to za nagroda

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star organizowana jest przez wydawnictwo ''Future Science'' i czasopismo ''BioTechniques''. Ma ona na celu wyróżnienie wybitnych naukowców, zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może w znaczącym stopniu wpłynąć na ludzkie zdrowie i którzy wykazali szybki i intensywny start w swojej karierze naukowej cechując się jednocześnie ogromną pasją do prowadzonych przez siebie badań.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum