×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dr Genoveffa Franchini doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 grudnia 2019 17:40

Światowej sławy autorytet w dziedzinie wirusologii i pionierka badań m.in. nad onkogenami dr Genoveffa Franchini została doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek (16 grudnia) na uczelni.

Dr Genoveffa Franchini doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tytuł doktora honoris causa dr Franchini nadano podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, które odbyło się w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w Pałacu Branickich.

Jak mówił rektor UMB prof. Adam Krętowski, doktor Franchini jest nie tylko światowej sławy autorytetem w dziedzinie wirusologii, ale też zalicza się do grona najlepszych przyjaciół białostockiej uczelni. Powiedział, że badaczka miała duży wpływ na rozwój naukowy badaczy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niej - jak mówił Krętowski - mogli oni odwiedzić laboratoria Narodowego Instytutu Chorób Nowotworowych (NCI) należącego do Narodowych Instytutów Zdrowia w Stanach Zjednoczonych i uczyć się od najlepszych ekspertów w tej dziedzinie.

Prof. Marcin Moniuszko z UMB, promotor tytułu dr Franchini mówił, że tytuł doktora honoris causa to najwyższy tytuł, który przyznaje uczelnia, a dr Franchini bardzo na niego zasługuje. - Jesteśmy dumni i wdzięczni, że doktor chciała go przyjąć - mówił Moniuszko.

Moniuszko wygłaszając swoją laudację podkreślał dorobek dr Franchini jako ekspertki w dziedzinie wirusologii, a także jej pionierskie badania nad onkogenami i ludzkimi retrowirusami, które poszerzyły naszą wiedzę o wirusach HIV i HTLV-1.

Moniuszko mówił też o współpracy dr Franchini z białostocką uczelnią, która trwa od wielu lat. - 20 lat temu dr Franchini otworzyła drzwi do fascynujących obszarów nauki, jak również do zdobywania doświadczenia przez młodych naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (wtedy jeszcze Akademii Medycznej w Białymstoku - PAP) - powiedział Moniuszko. Dodał, że prace pisane przez białostockich naukowców wspólnie z dr Franchini ukazywały się w wysoko cenionych pismach naukowych; dzięki tej współpracy podniosła się też jakość badań prowadzonych na uczelni.

Hematolog dr Genoveffa Franchini - jak informuje UMB - jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Modenie we Włoszech. Od 1997 roku kieruje laboratorium Animal Models and Retroviral Vaccines Section w Narodowym Instytucie Chorób Nowotworowych (NCI) należącym do Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) w USA. UMB informuje też, że Franchini od ponad 20 lat pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV), a schemat szczepionki ALVAC-HIV/gp120 opracowany jej w laboratorium był pierwszym, który wykazał ochronne działanie u ludzi. Franchini jest współautorką ponad 400 publikacji; współpracuje z wieloma komisjami, komitetami naukowymi oraz uczelniami na całym świecie.

Podczas poniedziałkowej uroczystości na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku wręczono też nominacje doktorskie i habilitacyjne naukowcom UMB. Krętowski dodał, że w tym roku tytuł doktora zdobyło 77 osób, 20 zdobyło tytuł doktora habilitowanego, a 11 naukowców - tytuł profesora. 

Sylwia Wieczeryńska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum