Nowiny Jeleniogórskie/Rynek Zdrowia | 02-07-2019 07:30

Dolny Śląsk: samorząd chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do pracy w zawodzie

Samorząd Dolnego Śląska ufundował stypendia dla najlepszych studentów dolnośląskich uczelni kształcących pielęgniarki i pielęgniarzy. Pieniądze mają do nich trafić już jesienią. W ten sposób włodarze regionu chcą zachęcić studentów do podjęcia w przyszłości pracy w tym zawodzie.

FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Z najnowszych statystyk wynika, że zaledwie 1/3 studentów pielęgniarstwa podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie. Według danych podawanych przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2016 roku średnia wieku pielęgniarki wynosiła ponad 50 lat, czyli o ponad sześć lat więcej niż w roku 2008. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ciągu najbliższych trzech lat uprawnienia emerytalne uzyska niemal 40 tysięcy pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 1/3 obecnie zatrudnionych

W Polsce wskaźnik ilości pielęgniarek na 1000 mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie, a z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych lat jeszcze spadnie.

Z tych powodów Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, jako pierwszy w kraju, ufundował stypendia dla osób kształcących się w tym zawodzie. Program skierowany jest do najlepszych studentów na trzecim roku studiów. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel w tym roku 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku niemal 140 tysięcy złotych.

Więcej: www.nj24.pl