Dolny Śląsk. Stypendia dla kierunków medycznych. Rusza program

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 października 2021 06:50

Od 27 października studenci pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego mogą składać wnioski o stypendium do trzeciej edycji marszałkowskiego programu. Mogą się ubiegać o stypendia w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie.

Studenci kierunków medycznych mają szansę na stypendium. Fot. Shutterstock
  • Samorząd województwa dolnośląskiego od 2019 roku realizuje Program Stypendialny dla studentów III roku m.in. pielęgniarstw i położnictwa
  • W poprzednich edycjach stypendium wynosiło 1000 zł miesięcznie, a w tym roku podjęto decyzję o zwiększeniu kwoty do 1500 zł
  • Stypendium zostanie przyznane studentowi III roku, który m.in. nie powtarza roku, uzyskał średnią ocen na poziomie co najmniej 4,0 i podejmie pracę w podmiocie leczniczym w woj. dolnośląskim
  • Wnioski o przyznanie stypendium w roku akademickim 2021/2022 można składać od środy, 27 października do 12 listopada

Stypendium dla studentów kierunków medycznych

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski przypomniał, że samorząd województwa od 2019 roku realizuje Program Stypendialny dla studentów III roku kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo.

- Program z każdą kolejną edycją jest przez nas rozwijany - w tym roku do grona stypendystów mogą dołączyć również studenci ratownictwa medycznego. Zależy nam na tym, aby zachęcić młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia oraz do podjęcia pracy w marszałkowskich podmiotach leczniczych - podkreślił.

W poprzednich edycjach wysokość stypendium wynosiła 1000 zł miesięcznie, w tym roku samorząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu tej kwoty do 1500 zł. "Chcemy aby nasz program był dla młodych ludzi jeszcze bardziej atrakcyjny. Naszym celem jest wspieranie zawodów medycznych, których tak bardzo potrzebujemy na rynku pracy" - dodał Krzyżanowski.

Program stypendialny zakłada przyznawanie stypendium studentowi III roku, który nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium, ani nie korzysta z urlopów w okresie, na który ubiega się o jego przyznanie, a także uzyskał średnią ocen na poziomie co najmniej 4,0 oraz podejmie pracę w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest województwo dolnośląskie, przez okres co najmniej trzech lat.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od czerwca do sierpnia prowadził kampanię społeczną promująca zawody medyczne, skierowaną do tegorocznych maturzystów.

Czytaj: Ile zarabia pielęgniarka, położna, lekarz, dentysta? Powstał raport o zarobkach w ochronie zdrowia

Stypendium zachętą do studiowania

Zdaniem Anny Szafran, przewodniczącej Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, program stypendialny dla zawodów medycznych, zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych ma ogromne znaczenie.

- Obecnie obserwujemy brak zastępstwa pokoleniowego w tych zawodach - dziś dolnośląska pielęgniarka i położna ma średnio 55 lat co jest bardzo niepokojącą daną statystyczną. Bezwzględnym obowiązkiem społecznym jest podjęcie działań, aby odbudować młode, kolejne pokolenie pielęgniarek i położnych. Program Stypendialny niewątpliwie przyczyni się do uatrakcyjnienia wyboru tych kierunków studiów licencjackich, a w swym mechanizmie powstrzyma emigracje zarobkową z jaką borykamy się od wielu lat w całej Polsce - powiedziała.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że na dolnośląskich uczelniach można zaobserwować wzrost zainteresowania kierunkami medycznymi. Studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku w zeszłym roku podjęło 107 osób, a w tym roku dwukrotnie więcej - 237 osób. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu na tym samym kierunku w zeszłym roku studia podjęło 60 osób, a w tym roku 83.

Wnioski o przyznanie stypendium w roku akademickim 2021/2022 można składać od środy, 27 października do 12 listopada

Czytaj: Lekarze o stażu podyplomowym. "To relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny". Są i inne opinie

Roczny obowiązkowy staż podyplomowy dla lekarzy do likwidacji

"Premierze czas na działania ratujące Polki i Polaków!". Rośnie liczba zamykanych oddziałów szpitalnych LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum